Nezaměstnaných v Česku dál ubývá

AKTUALIZOVÁNO – Podíl nezaměstnaných osob v Česku na populaci ve věku 15 – 65 let v březnu klesl o 0,3 procentního bodu na 4,8 procenta, když trh čekal snížení jen na 4,9 procenta.  Bez práce bylo 356 112 lidí. To je nejnižší březnová hodnota od roku 2008, informoval dnes úřad práce. 

Počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 5,5 procenta na 150 917. V průběhu března bylo nově zaevidováno 40 347 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo více o 1 601 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku méně o 1 013 osob.

„Březnová míra nezaměstnanosti klesla díky nástupu sezónních prací. Nedostatek kvalifikované pracovní síly i nadále komplikuje firmám nabírání nových zaměstnanců. Vytváří tlak na rychlejší růst mezd a vyšší firemní náklady,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. Za současných podmínek komplikované byrokracie podle něj nelze očekávat ani uvolnění podmínek na trhu práce přílivem zahraniční pracovní síly. Vinou nastavením sociální politiky ztrácí český trh práce kvalifikovanou pracovní sílu v podobě nevracejících se žen z mateřské dovolené.

Podle analytika firmy Akcenta Miroslava Nováka se situace pracovním trhu se v posledních třech letech výrazně zlepšila. Zatímco na začátku roku 2014 dosahovala nezaměstnanost, vyjádřená podílem nezaměstnaných osob, historických maxim, tak na začátku roku 2017 se pro změnu nachází v blízkosti historických minim. 

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti byl zaznamenán ve všech 77 okresech, největší v okresech – Jindřichův Hradec (o 17,2 %), Strakonice (o 16,2 %), Pelhřimov a Klatovy (shodně o 15,5 %).

„V regionálním pojetí přetrvává různorodost struktury uchazečů o práci v podobě vzdělání či profesí. To přispívá k diskuzi o nedostatečné mobilitě práce v rámci České republiky a vytváří prostor pro případnému zásahu vlády.“ poznamenal Šoltés. 

Kondice české ekonomiky podle Šoltése nenaznačuje ochlazení a nízká míra nezaměstnanosti by měla pokračovat až do konce roku.

Newsletter