Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Nezaměstnaných v ČR je nejméně od ledna 2009

AKTUALIZOVÁNO – Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 5,7 procenta z březnových 6,1 procenta. Bez práce bylo 414.960 lidí, tedy nejméně od ledna 2009. Zaměstnavatelé nabízeli 124 280 volných pracovních míst. To je nejvyšší dubnová hodnota od roku 2008.

Hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda upozornil na to, že míra nezaměstnanosti v dubnu klesla nejníže za posledních více než sedm let. Nižší hodnotu, 5,6 procenta, vykazovala naposledy v únoru roku 2009. Tedy ještě předtím než se na tuzemském trhu práce v plné míře projevily důsledky světové finanční krize.

Ke konci dubna evidoval Úřad práce ČR na svých krajských pobočkách a jejich kontaktních pracovištích celkem 414 960 uchazečů o zaměstnání. „Situaci na pracovním trhu ovlivňují sezonní práce, které už jsou v plném proudu, především ve stavebnictví a zemědělství, dále pak v lesnictví, zahradnictví, pohostinství, lázeňství či turistickém ruchu. Naplno se rozjely i činnosti v rámci veřejně prospěšných prací,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Poměrně citelný pokles míry nezaměstnanosti mezi březnem a dubnem je dle Kovandy takřka „železným pravidlem“ tuzemské ekonomiky. Dochází k němu takřka každoročně, s výjimkou období poznamenaných krizí či recesi, jako byl třeba rok 2009. Zásadním důvodem existence tohoto „železného pravidla“ je pochopitelně – z důvodu nástupu teplejšího počasí – růst sezónní poptávky po pracovní síle uplatňující se ve venkovním prostředí.

„Silná poptávka po nových zaměstnancích a ztenčující se zásobárna nezaměstnaných tak i nadále vytvářejí ideální kombinaci pro urychlení mzdového růstu v letošním roce,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Dodal, že vývoj na pracovním trhu se dostává do fáze, kdy je na některé pozice velmi obtížné najít vhodné zaměstnance.

Masová nezaměstnanost kvůli kybernetické revoluci?

Kovanda uvedl, že pod úrovní šesti procent letos míra nezaměstnanosti na rozdíl od loňského roku zakotví trvaleji. Ačkoli dynamika její dalšího poklesu v nadcházejících měsících zpomalí. V letních měsících pak míra nezaměstnanosti dokonce nepatrně vzroste, ruku v ruce s tím, jak se na pracovním trhu budou ocitat noví absolventi. Za celý rok 2016 vykáže míra nezaměstnanosti hodnotu 5,7 procenta.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti statistici v dubnu zaznamenali ve všech 77 okresech. Největší v okresech Jindřichův Hradec (o 22,7 %), Chrudim (o 17,2 %), Jeseník (o 16,9 %), Prachatice (o 16,7 %), Pelhřimov (o 15,9 %), Svitavy (o 15,5 %), Písek (o 14,7 %), Klatovy (o 13,5 %) a Třebíč (o 13,4 %).

Na jedno volné pracovní místo připadalo na konci dubna 3,3 uchazeče. Nejvíce na Karvinsku se 16,3 zájemce a Ústecku se 14,2 uchazeče. Naopak jen o něco více než jeden zájemce o práci připadá na jedno volné místo na Domažlicku a Pardubicku.

Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr vykázalo 34 okresů, nejvyšší byl v okresech Most (11,5 %), Karviná (10,8 %), Ústí nad Labem (10,0 %), Bruntál (9,8 %), Ostrava–město (9,7 %), Chomutov (9,4 %), Děčín (8,5 %), Znojmo a Sokolov (shodně 8,3 %).

Naopak nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okresech Rychnov nad Kněžnou (2,2 %), Praha-východ (2,3 %), Benešov a Mladá Boleslav (shodně 3,1 %), Jičín (3,3 %), Pelhřimov, Rokycany a Jindřichův Hradec (shodně 3,4 %) a Praha-západ (3,5 %).

Newsletter