Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do lehkého zisku pod 1,0660 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Nikdy v historii se nedražil tak velký modrý diamant

Velmi vzácný 14,6karátový modrý diamant Oppenheimer Blue bude zítra dražit aukční síň Christie’s v Ženevě. Jeho hodnota se odhaduje až na 47 milionů dolarů, v přepočtu zhruba 1,1 miliardy korun.

Modré diamanty jsou velmi vzácné. Z 200 tisíc vytěžených je pouze jeden modrý a jen jedno procento ze 462 modrých diamantů má stejně jako Oppenheimer Blue barvu označovanou jako Fancy Vivid. Tato barva má středně až tmavě modrý tón a vysokou až nejvyšší sytost, což je jeden z důvodů astronomické ceny tohoto diamantu.

Kámen je pojmenován po siru Philipovi Oppenheimerovi, jehož rodina ovládala kdysi největší a dnes druhou nejproduktivnější diamantovou těžařskou společnost De Beers. Ta na vrcholu své slávy produkovala 80 procent všech vytěžených diamantů na naší planetě.

Modré diamanty mohou stát 50krát více než bílé

Diamanty se vyskytují nejčastěji v bílé barvě nebo s lehce žlutým nádechem. Sytě barevné, Fancy Color Diamonds, jsou ale mnohem cennější. Takto modré diamanty jsou natolik vzácné, že se velmi obtížně pořizují.

„Cena sytě modrých, růžových, červených i žlutých diamantů mnohdy dosahuje astronomických částek, protože jsou opravdovou raritou. Karátový modrý diamant stojí i 50x tolik, co klasický bílý ve stejné kvalitě. Obecně platí: čím je barva intenzivnější, tím vyšší cena. Za poslední roky jsme v Česku několik šperků s modrým diamantem již prodali. Většinou šlo o výrobu investičního šperku na zakázku,“ uvedl klenotník a majitel ALO diamonds Alojz Ryšavý.

Tři výjimečné aukce za poslední půlrok

Zítřejší dražba navazuje na nedávné výjimečné prodeje z loňského listopadu, během nichž byl stanoven nový světový rekord v uhrazené ceně za jakýkoliv prodaný drahokam. Rekord stanovil kvalitativně unikátní 12karátový modrý diamant, který v podobě velmi jednoduchého prstenu zakoupil hongkongský podnikatel Joseph Lau za 48,6 milionu švýcarských franků, zhruba 1,2 miliardy korun.

Den před tím vydražil také prsten s výjimečným 16karátovým růžovým diamantem v přepočtu za 720 milionů korun. Oba prsteny v celkové hodnotě necelých dvou miliard korun věnoval své sedmileté dceři.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter