Nobelista k Trumpově rally: Je za ní i černá magie?

Povolební rally po triumfu Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách může v krátkodobém horizontu pokračovat. Nadšení nad zvolením Trumpa ještě popožene akcie nahoru. CNBC to řekl laureát Nobelovy ceny za ekonomii a profesor Yale univerzity Robert Schiller.

„Věříme tomu, že makroekonomii řídí psychologie, a nyní jde zde něco, co naši psychologii mění,“ řekl Schiller. „Máme byznysově orientovaného prezidenta, který chce firmám snížit daně, a který s byznysem sympatizuje. Možná to není dobře, ale je to dobře pro podnikání,“ dodal.

Wall Street jásá. Získala cennou páku „nastrčenou“ v Kongresu

Jakmile lidé začnou věřit, že přichází nová éra, může to chvíli trvat, i když to bude neopodstatněné. Je to o lidské psychologii a o tom, čemu se říká sebenaplňující se proroctví. V tomto smyslu Trump čaruje, míní Schiller. „Možná, že někdy je to černá magie, ale je to úžasný fenomén,“ dodal nobelista, podle kterého je nyní Trump opravdu zásadní. Vše je o něm.

Širší index S&P 500 vzrostl od voleb, které se konaly 8. listopadu, o pět procent. Včera Wall Street uzavřela na rekordních hodnotách. Před volbami přitom mnoho stratégů varovalo, že nejistota spojená s Trumpovým vítězstvím povede k výraznému poklesu trhu.

Patrně nejznámější Schillerovou jeho knihou je titul Investiční horečka (Irrational Exuberance) z roku 2000, ve kterém varoval, že technologický sektor se v daném čase nacházel v bublině, což povede k prudkému poklesu cen na akciovém trhu. Kniha se stala bestsellerem.

 

Newsletter