Nobelista Shiller o tom, jak svět ovládl strach

Lidstvo má v sobě hluboce zakořeněnou obavu ohledně technologií a toho, jaký život povedou příští generace. Tento strach se projevuje ve všech směrech, včetně záporných výnosů na dluhopisových trzích. Tak v rozhovoru pro server CNBC popsal současnou společenskou náladu nositel Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller.

„Strach roste po celá ta léta, co lidé svou poptávkou ženou ceny dluhopisů směrem nahoru,“ řekl Shiller. „Strachují se o svou budoucnost, ale ne pouze o příští rok, nýbrž o příštích dvacet až čtyřicet let. Tak zoufale se snaží zajistit, že jsou ochotni přijmout i záporné výnosy,“ popsal situaci nobelista.

Po ukončení své návštěvy Světového ekonomického fóra v Davosu si Shiller prý uvědomil, jak moc mu tato zkušenost pomohla pochopit, že na světě nepanuje pouze pesimismus ohledně globálního ekonomického vývoje, nýbrž přímo strach. „Ve světe roste všeobecný strach z technologií, umělé inteligence, robotiky, ale i 3D tiskáren, internetu a všech ostatních technických věcí.“

Technologie dle Shillera „mění lidské životy tou nejzásadnější cestou.“ V lidech zůstávají pouze otázky. „Co se mnou bude za třicet let, když už teď se všechno tak rychle mění? Kde budou moje děti? Musím jim přece něco zanechat, pokud by se dostaly do úzkých,“ popisuje zmatek v lidských hlavách ekonom. Podle Shillera je současným problémem to, že procházíme historicky bezprecedentní technologickou revolucí, jelikož se, jak se zdá, dostáváme do toho pravého jádra lidských schopností, tedy myšlení a vědění.

Robert Shiller získal v roce 2013 společně s Eugenem Famou a Larsem Hansenem Nobelovu cenu za ekonomii. Oceněn byl nejen jako jeden z nejcitovanějších ekonomů na celém světě, ale především za své zásluhy v oblasti předpovědí cen dlouhodobých aktiv a indexových fondů na akciových trzích.

Shiller, Rogoff: O soumraku investic a Obamově vizi

Newsletter