Nobelista Shiller: Strach žene akcie čím dál výš

Většina světových akciových trhů se momentálně nachází poblíž svých historických maxim. Americký S&P 500 je necelých deset bodů od svého maxima ze začátku března, Nasdaq překonal magickou hranici 5000 bodů a drží se stále nad ní. V Evropě je pak situace obdobná. Minulý týden jsme zaznamenali dva rekordmany. Německý Dax si sáhl až nad úroveň 12 000 bodů, stejně tak britský FTSE uzavřel poprvé nad 7000 body. Co ale stojí za tímto růstem? Je to činnost centrálních bank, optimismus, nebo něco zcela jiného?

Laureát Nobelovy ceny za ekonomii Robert Shiller je přesvědčen, že za veškerým růstem nestojí nic jiného, než strach. „Boom akciových trhů, který právě zažíváme, není způsobem euforií investorů, nýbrž strachem,“ řekl v rozhovoru pro německý Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. „Nazval jsem to „nová norma růstu“. V podstatě jde o investiční boom, všechny jeho znaky tam jsou, jediné, co je jiné, je pocit. Není vidět žádný optimismus, nýbrž pouze strach,“ řekl nobelista.

V souvislosti s novými maximy v případě Daxu a FTSE pak ekonom potvrdil, že evropské akcie jsou v porovnání s těmi americkými stále výhodnější. Avšak i tak to není jeho hlavní investiční tip.

„Momentálně neexistuje k akciím mnoho alternativ. Je to dáno tím, že se nacházíme v prostředí extrémně nízkých sazeb. Kvůli tomu vznikl i prostor pro vznik bublin,“ poukázal Shiller na současnou situaci. Mnoho analytiků věří, že prostředí nízkých úroků, a tedy i levné likvidity, vytvořilo ideální půdu pro vznik bublin, a to hlavně na akciových a realitních trzích. „Jsem přesvědčen, že se bubliny už postupně nafukují. Centrální banky však nejsou viníkem, tím je právě globální pesimismus,“ vysvětlil nobelista svůj názor.

Na otázku, co je tedy jeho momentálním investičním tipem, odpověděl, že ropa. „Je těžké si vybrat, ale myslím si, že teď je ten správný čas investovat do ropy, resp. na růst její ceny. Její úroveň je dostatečně nízká a existuje mnoho důvodů, proč už to tak dlouho nezůstane.“

Robert Shiller získal v roce 2013 společně s Eugenem Famou a Larsem Hansenem Nobelovu cenu z ekonomii. Byl oceněn jednak jako jeden z nejcitovanějších ekonomů, ale především pak za své zásluhy z oblasti predikce cen aktiv a indexových fondů. V současnosti působí jako profesor na Yaleově univerzitě.

Nobelista Shiller o tom, jak svět ovládl strach

Newsletter