Nová vlna nákupů aktiv centrální bankou na obzoru?

Zdroj: Depositphotos

Spojené státy bohužel nevyužily dlouhou dobu nulových úrokových sazeb k tomu, aby výrazně prodloužily průměrnou délku splatnosti svého státního dluhu. Ta je dnes velice krátká a polovina existujícího dluhu bude muset být refinancována před koncem roku 2025. Pravděpodobně za mnohem vyšších sazeb, než za kterých existuje dnes.

Bude to znamenat, že úrokové náklady na dluh se z letošních 13 % všech rozpočtových daňových příjmů zvýší v roce 2025 skoro na 30 %. Úrokové náklady v roce 2025 mohou dosáhnout 1,5 biliónů dolarů ročně a samy o sobě navýší deficit o 800 miliard. Rozpočtové výdaje tak budou přibližně o 60 % vyšší než rozpočtové příjmy. Objem dluhopisů, který bude muset stát vydat na refinancování starého a financování nového dluhu, je dechberoucí.

Když vezmeme v úvahu to, že Fed v současné době dluhopisy ze svého portfolia „prodává“*, že poprvé v historii prodává státní dluhopisy i Social Security Fund, neboť se jeho hospodaření dostalo do deficitu a zahraniční investoři dlouhodobě svůj podíl na amerických státních dluhopisech snižují, dříve nebo později se bude muset FED opět stát hlavním kupujícím a vrátit se ke svému QE (kvantitativnímu uvolňování). Jediná cesta, jak zvládnout státní dluh je částečně ho monetizovat a částečně nechat umazávat inflací v kombinaci se zápornými reálnými sazbami.

Zdroj: Vltava Fund, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter