Nové iPhony jsou tu! Cena „Desítky“ začíná na 999 USD

AKTUALIZOVÁNO – Žádné zařízení nemělo nikdy vliv na celý svět tak, jako iPhone. Na tiskové konferenci technologického gigantu Apple to dnes řekl CEO nejhodnotnější firmy na světě Tim Cook. Fanoušci ikony se tak konečně dočkali. Hlavní hvězdou eventu se stal iPhone X (vyslovuje se jako iPhone 10).

iPhone X využívá takzvaný machine learning. Přístroj se učí, telefon tak pozná obličej, třeba i s brýlemi, čepicí nebo jiným účesem. „iPhone X je opravdu budoucnost,“ prohlásil na dnešní Apple Keynote generální ředitel Tim Cook. Displej přístroje má úhlopříčku 5,8 palce je vyroben ze skla a nerezové oceli, což má zajistit vodovzdornost a odolnost vůči prachu. Největší změnou je odstranění čtečky otisků prstů spojené s tlačítkem Home. 

Cena „Desítky“ začíná na 999 dolarech. Na výběr je ze dvou barev – space gray a silver. Možnost objednat si tento dlouho očekávaný telefon je od 27. října, dodání pak od 3. listopadu. 

Dalšími novinkami z kalifornského Cupertina, které představitelé firmy prezentovali, jsou iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Barvy nového smartphonu jsou stříbrná, space gray a nově také zlatá. „Osmička“ má True Tone displej, tedy stejný, jako má tablet iPad, dále 3D Touch. Novinkou je procesor A11 Bionic. Cena menších telefonů začíná na 699 dolarech, v přepočtu asi 15 tisíc korun. iPhone 8 Plus vyjde na 799 dolarů, tedy více než 17 tisíc Kč.

Chytré telefony iPhone nyní tvoří 64 procent tržeb Apple. Pro firmu je nejdůležitějším měsícem prosinec, právě v tomto měsíci prodává nejvíc iPhonů.

Dalším vylepšeným produktem jsou chytré hodinky Apple Watch, jejichž prodej v posledním čtvrtletí meziročně rostl o 50 procent. Apple Watch 3 budou budou k dostání ve dvou verzích – za 329 dolarů bez datové verze a za 399 dolarů s datovou verzí.

Další novinkou je Apple TV 4K. Tu pohání čip A10X. To je dvakrát větší výkon centrální procesorové jednotky (CPU) a až čtyřikrát větší výkon grafického procesoru (GPU). Apple TV 4K má vyšší rozlišení a umí přenášet živě zpravodajství i sport.

Po prezentaci nových iPhonů přišla také novinka, která umožní bezdrátové nabíjení přístrojů – AirPower. Vzhledem připomíná nabíjecí rohožku. K dostání bude ale až v příštím roce.

Internetový srovnávač cen Srovname.cz připravil analýzu vývoje cen iPhonů v ČR za posledních deset let a srovnání s cenami hlavních konkurentů, porovnal cenový rozdíl při nákupu iPhonu v ČR vs. v USA a srovnal, kolik dní je třeba pracovat při průměrné mzdě na nákup nejlevnějšího iPhonu v USA a v ČR. 

Nejmenší cenový rozdíl byl u modelu iPhone SE, který se v Česku začal loni prodávat „jen“ o 2874 Kč dráž než ve Spojených státech. Největší cenový rozdíl byl u modelu iPhone 6S Plus. Ten se v ČR v roce 2015 začal prodávat o 12 424 Kč dráž než stejný model v USA.

V roce 2007 stačilo na nákup iPhonu pracovat v USA dva dny, zatímco v ČR s průměrnou mzdou (20 957 Kč) bylo hypoteticky třeba pracovat 12 dní (v ČR se první iPhone 3G začal prodávat až v roce 2008). V roce 2016 si Američan s průměrnou mzdou (120 809 Kč) vydělal na nejlevnější model iPhonu za 3 dny. Proti tomu Čech s průměrnou mzdou (27 589 Kč) musel pracovat celých 20 dní.

Firma z Cupertina vykázala za 3. čtvrtletí firemního finančního roku kvartální zisk 1,67 USD na akcii nad očekáváním 1,57 USD. Tržby dosáhly 45,41 miliardy dolarů, když trh čekal jen 44,95 miliardy dolarů. Tržby za služby Apple, po iPhonech druhé nejvýznamnější, se zvýšily o více než pětinu na 7,3 miliardy dolarů. 

Newsletter