Nové výzvy pro americkou centrální banku

Klíčové body

  • Prezident Trump zvažuje dosazení „stínového předsedy“ Fedu, čímž by mohl podkopat důvěru investorů a ohrozit nezávislost centrální banky.
  • Politicky motivované snížení sazeb by mohlo vést k vyšší volatilitě trhů, odlivu kapitálu a narušení dlouhodobé cenové stability.
  • Nový předseda by byl od počátku vnímán jako podřízený prezidentovým zájmům, což by oslabilo jeho autoritu doma i v zahraničí.
Zdroj: Depositphotos

Vést americkou centrální banku (Fed) je samo o sobě extrémně náročný úkol. Nový předseda však bude mít situaci ještě složitější, protože bude čelit přímému tlaku ze strany prezidenta Donalda Trumpa. Ten dlouhodobě prosazuje agresivní snižování úrokových sazeb, a pokud by do čela Fedu dosadil „svého“ člověka, mohlo by to vážně ohrozit nezávislost této klíčové instituce.

Trump údajně zvažuje možnost jmenovat tzv. „stínového předsedu“, který by vystupoval veřejně a snažil se ovlivnit měnovou politiku ještě předtím, než skončí mandát současného šéfa Fedu Jeroma Powella v květnu 2026. Tento krok by mohl působit velmi kontroverzně, protože by podkopal důvěru investorů v nezávislé a odborné rozhodování Fedu.

Podle některých analytiků by takový tah zmátl finanční trhy a ztížil by schopnost Fedu správně nastavovat očekávání ohledně budoucího vývoje sazeb. Nezávislost Fedu je pro stabilitu americké i globální ekonomiky zásadní, trhy totiž spoléhají na to, že centrální banka rozhoduje na základě ekonomických dat, nikoli politických tlaků.

Fed má tzv. „duální mandát“, tedy povinnost podporovat cenovou stabilitu a maximální zaměstnanost. Trump ale opakovaně tvrdí, že by se snížením sazeb mohlo ušetřit až 800 miliard dolarů na obsluze státního dluhu. Tento argument je však mimo hlavní cíle centrální banky a směřuje spíše k politickému využití měnové politiky.

Dalším problémem je složení vedení Fedu. Powellův mandát jako předsedy sice skončí v květnu 2026, ale jako guvernér může zůstat až do roku 2028. Pokud by neodstoupil, Trump by byl nucen jmenovat nástupce z aktuálních členů vedení, což omezuje jeho možnosti. Navíc předseda má pouze jeden hlas v rámci dvanáctičlenného výboru FOMC, kde aktuálně nikdo nepodporuje tak výrazné snížení sazeb, jaké Trump požaduje.

Podle odborníků by taková situace mohla způsobit velký chaos na trzích a narušit dlouhodobou důvěru investorů. Nový předseda, kterého by Trump jmenoval, by byl od začátku vnímán jako politicky motivovaný a podřízený prezidentovým přáním. To by oslabilo jeho autoritu a důvěryhodnost jak doma, tak v zahraničí.

Trumpův nápad na „stínového předsedu“ navíc může odradit kvalitní kandidáty, protože by museli čelit tlaku a reputačnímu riziku už dlouho před oficiálním nástupem do funkce. Tato role by mohla znamenat nutnost veřejně se vyjadřovat k citlivým otázkám, čelit politickým útokům a případně i riskovat zrušení nominace.

Z pohledu finančních trhů by taková strategie mohla vést ke zvýšené nejistotě, vyšší volatilitě a obavám z návratu vyšší inflace. Pokud by byly sazby sníženy příliš rychle a agresivně, mohlo by to způsobit odliv investorů z amerických dluhopisů a další problémy.

Celkově tedy nejde jen o jméno nového předsedy, ale o samotnou důvěryhodnost a nezávislost Fedu. Pokud by tato instituce začala být vnímána jako nástroj politických her, mohlo by to mít dlouhodobé negativní dopady na americkou ekonomiku a finanční stabilitu celého světa.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1698 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,404 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1641 do 1,1755 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,63 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 21,05 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,59 až 24,66 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 20,94 do 21,16 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, CNBC, Yahoo Finance

Newsletter