Nový odhad: Česká ekonomika letos poroste pomaleji

AKTUALIZOVÁNO – Ministerstvo financí dnes zhoršilo odhad růstu tuzemské ekonomiky. Podle nové makroekonomické prognózy se má letos hrubý domácí produkt (HDP) zvýšit o 2,5 procenta, zatímco v lednu úřad odhadoval růst o 2,7 procenta. Predikce pro rok 2017 se nezměnila a zůstává na 2,6 procenta.

Ministerstvo financí uvedlo, že z hlediska očekávaných daňových výnosů nedošlo k významným změnám. Rizika predikce považuje za vychýlená směrem dolů, a to zejména kvůli rizikům v zahraničí.

„Pokud bychom měli použít lidového příměru, pak „ministerstvo financí stahuje kalhoty, když brod je ještě daleko.“ Podle našich předpokladů by měl být růst i po zahrnutí aktuálního vývoje o něco vyšší než predikovaných 2,5 procenta. Cílíme na úroveň 2,7 až 2,8 procenta,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Dodal, že z ekonomiky přicházejí některé varovné signály, například aktuální slabý růst nových zakázek v průmyslu, a je zřejmé, že v porovnání s rokem loňským k citelnějšímu zpomalení dojde. ​

Kovanda: Růst české ekonomiky tak úplně nenaplnil očekávání

Zpomalování růstu čínské ekonomiky, které s největší pravděpodobností bude pokračovat i v budoucnu, představuje dle ministerstva významné riziko pro další vývoj světového obchodu. Dalším nepříznivým faktorem jsou geopolitická rizika. Konflikty na Blízkém východě a v severní Africe vyvolaly vážnou migrační krizi, jejíž ekonomický dopad na jednotlivé státy EU zatím není možné odhadnout. 

Rizikem s potenciálně významným dopadem na ČR je také plánované červnové referendum o setrvání Spojeného království v EU. V neposlední řadě by hospodářský růst v některých zemích EU, a zprostředkovaně i v ČR, mohl být nepříznivě ovlivněn v případě stupňování teroristických útoků.

Rizikem pro českou ekonomiku by dle MF mohlo být přetrvání výraznějších tlaků na zhodnocení kurzu koruny pod hranici 27 CZK/EUR, které by mohly být posíleny dalším uvolněním měnové politiky ECB. Vůči těmto tendencím však ČNB může na devizovém trhu v zásadě neomezeně intervenovat, nelze ale vyloučit možnost, že by v případě pokračující akumulace devizových rezerv k oslabení apreciačních tlaků přistoupila k použití dalších méně konvenčních nástrojů měnové politiky.

Ministerstvo zvýšilo odhad vývoje průměrné inflace v letošním roce na 0,6 procenta z lednových 0,5 procenta. Pro rok 2017 odhaduje s průměrnou inflací na 1,4 procenta, v lednu to bylo 1,6 procenta. 

 

 

Kovanda doplnil, že předpokládané zpomalení vnímá stále spíše jako přirozenou korekci neudržitelně vysokého růstu z loňského roku, kdy se naráz sešlo několik přechodných kladně působících faktorů, v čele s dočerpáváním prostředků z rozpočtu EU. „Není ovšem zatím důvod předpokládat, že růst zpomalí až na 2,5 procenta. Ministerstvo sice jako jeden z důvodů své revize uvádí horší než očekávaný vývoj tuzemské ekonomiky v loňském čtvrtém čtvrtletí, ale i ten byl ovlivněn přechodnými faktory, tentokrát negativního rázu, konkrétně několika významnými odstávkami v tuzemské průmyslové výrobě,“ poznamenal Kovanda. 

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes také řekl, že schodek státního rozpočtu by měl nadále klesat a ministerstvo plánuje snížit schodek rozpočtu do roku 2019 na 30 miliard korun. Letos je naplánován schodek 70 miliard korun a na příští rok připravuje MF rozpočet se schodkem 60 miliard korun. Plán ministerstva dnes kritizovala opoziční ODS.

Newsletter