Nový rok, stará nervozita

Světové trhy se přehouply do nového roku. Ihned na jeho začátku světlo světa spatřila informace podporující onu „starou“ nervozitu, která se na trzích podepsala především ke konci roku 2018.

Co investory aktuálně tíží? Vedle nadále trvající nervozity z utažení kohoutků financování některých amerických federálních úřadů jsou ve hře i „stálice“ jako obchodní spor mezi Čínou a USA či brexit, to vše pak podtrhuje strach ze zpomalování globální ekonomiky. A právě k této obavě přispěla poslední čísla z čínské ekonomiky. Konkrétně index nákupních manažerů z oblasti průmyslu, který se propadl pod hranici 50 bodů (na 49,7 b.), jež je považována za úroveň oddělující expanzi od propadu. Do fáze kontrakce se propadl i segment nových objednávek.

Pokud k těmto prosincovým číslům přidáme další, jako jsou zpomalující zisky čínského průmyslu či slabší výsledek maloobchodních tržeb, scénář evidentně zpomalující ekonomiky rudého draka je na světě. Zveřejněná data tak potvrzují nejen oslabující výkon čínského exportního sektoru, ale i vliv na jeho dodavatele, což se ve výsledku projevuje v celkově slabší domácí poptávce. Jedním z možných vysvětlení je již zmiňovaný čínsko-americký obchodní spor, který si dle mnohých odhadů vyžádá další fiskální podporu ze strany státu.

V návaznosti na to se během dnešního rána daří měnám bezpečných přístavů, především japonskému jenu. Zisky si připisuje i euro vůči dolaru, přičemž ten ztrácí i ve vyjádření dolarového indexu. Co se týče dat, středa se ponese ve znamení indexů PMI segmentu průmyslu jak v rámci eurozóny, tak i v USA.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1478 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,95 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1403 do 1,1512 EURUSD.*

Koruna se během dnešního rána poměrně stabilně drží kolem hranice 25,73 za euro. I přesto, že pozorujeme posilující euro, opatrnější obchodování nedovoluje měnám regionu střední a východní Evropy k výraznějšímu ziskům. K těm by bylo potřeba, aby se apetit investorů opět přelil směrem k rizikovějším aktivům.

Dnes nás z domácích dat čeká index PMI průmyslu, u kterého je za prosinec očekáváno zpomalení z 51,8 bodů na 51,4. Na horším výkonu tuzemského průmyslu by se měla projevit nejen kapacitní omezení a rostoucí náklady z titulu cen vstupů a mezd, vliv by rovněž mělo mít zpomalení průmyslu u obchodních partnerů České republiky.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,73 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,70 až 25,85 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,40 až 22,61 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

 

Newsletter