Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Nuda na koruně? Nikoliv na té „forwardové“

Co se dělo tento týden na devizových trzích? Korunové forwardy EURCZK se rozjely, dolar krvácel.

Na spotovém kurzu koruny vůči euru se moc neděje, tudíž se stále držíme kolem úrovně 27,02 EURCZK. Pravdou však je, že spekulanti jedou na maximum, o čemž nejlépe svědčí vývoj na EURCZK forwardech a krátkodobých státních dluhopisech.

Vše začalo tím, když prosincová data ohledně inflace skončila na 2 %, tedy na inflačním cíli ČNB. Právě jeho dosažení, případně i přestřelení, je podmínkou pro ukončení intervenčního režimu. V návaznosti na to se 12měsíční forward EURCZK propadl až na 26,57. Jde o nejnižší číslo od listopadu 2013, tedy od zavedení kurzového závazku.

Spekulace se tak rozjely naplno. Většina analytiků očekává, že i další výsledky inflace dosáhnou 2 %, či více. Na základě toho se začalo hovořit o možné intervenčním „exitu“ během druhého kvartálu 2017, konkrétně v dubnu, či květnu.

Vidina dřívějšího než proklamovaného konce obrany koruny před posílením přilákala i dluhopisové investory. Rekordní zájem byl pozorován na jednoletých bondech, jejichž průměrný výnos klesl na rekordních -1,722 %. Poptávka byla rovněž na maximech odpovídajících 32,3 mld. koruna.

K tomu, aby zahraniční obchodníci mohli nakoupit dluhopisy, poptávají koruny, což nutně tlačí na její posílení, a tedy na činnost ČNB. Podle odhadů banky ING dosáhly intervence v prvním lednovém týdnu více jak 100 mld. korun. Vzhledem k dění během posledních pěti dní je tak jasné, že toto číslo ještě výrazně vzrostlo.

Forwardové body tak v dlouhodobějším horizontu výrazně poklesly.

Týdenní vývoj spotového kurzu eurokoruny pak vypadal takto.

Co se týče dolaru, byli jsme svědky jeho oslabení z hodnot kolem 1,055 EURUSD až k 1,061 za euro.

Situaci nezachránila ani středeční tisková konference Donalda Trumpa. Někteří obchodníci totiž očekávali, že by mohla padnout alespoň nějaká zmínka o budoucí politice nového politického vedení. Nestalo se tak, tudíž si dolar připsal další ztráty.

Dolarkoruna ten samý vývoj kopírovala. Z hodnot nad 25,80 USDCZK jsme se propadli až pod 25,40 koruny za dolar.

Co se dělo v české ekonomice?

V české ekonomice byla zveřejněna míra nezaměstnanosti, která skončila v souladu s predikcí na 5,2 %. Dočkali jsme se rovněž prosincové inflace, která dosáhla inflačního cíle ČNB na 2 %.

Během úterý pak byli jmenovaní dva noví členové bankovní rady České národní banky Oldřich Dědek a Marek Mora.

Výčet uzavírají listopadové maloobchodní tržby, které překvapily výsledkem na 7,9 %, zatímco se čekal 4,9% růst.

Co se dělo v Evropě?

V eurozóně byl zveřejněn index Sentix, který s výsledkem 18 bodů předčil očekávání na 12,5. Jako další byl uvedena míra nezaměstnanosti. Ta skončila na 9,8 %.

Za zmínku stojí i průmyslová produkce, která v listopadu zrychlila o +1,5 %.

Co se dělo v USA?

Vyjma Trumpovy tiskové konference je možné uvést prosincové maloobchodní prodeje. Ty vykázaly +0,6 %. Následoval index ven výrobců, který vykázal +1,6 % meziročně.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí vychází index cen výrobců za prosinec a zároveň index cen vývozu a dovozu za listopad. Rovněž v pondělí publikuje ČNB vládní finanční statistiky ke konci minulého roku. V úterý pak očekáváme bilanci ČNB a ve středu čtvrtletní finanční účty za třetí čtvrtletí. Ve čtvrtek jedná bankovní rada.

Eurozóna

V úterý očekáváme data o ekonomické náladě pro Německo i Eurozónu. Ve středu budou publikovaná předběžná data o inflaci pro Německo i Eurozónu za prosinec. Ve čtvrtek očekáváme rozhodnutí ECB o úrokových mírách. V pátek ECB zveřejní předpovědi expertů.

Spojené státy americké

Ve středu vychází statistika počtu nových hypoték. Dále ve středu očekáváme i inflaci za prosinec a průmyslovou produkci. Ve čtvrtek budou zveřejněna data o dávkách v nezaměstnanosti.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter