NWR nevyplatí kupón držitelům nezajištěných dluhopisů

(Doplněno 9:25) Těžební skupina New World Resources dnes oznámila, že nezískala souhlas většiny držitelů dluhopisů potřebný k výplatě kupónu nezajištěných dluhopisů. Kupón tak nevyplatí, aby neohrozila silně podporovanou restrukturalizaci. Akcie v reakci na zprávu v úvodu dnešního obchodování padaly o více než 8 %, nyní však propad umazávají a pohybují se o 1,4 % níže. V Londýně titul padá o 9,3 %.

Včera uběhla 30denní lhůta, o kterou společnost odložila výplatu kupónu držitelům nezajištěných dluhopisů. Dnes ráno společnost uvedla, že neobdržela potřebný souhlas k transakci, výplata kupónu se tak neuskuteční.

Proces vyjednávání o restrukturalizačním plánu bude tedy nadále pokračovat. Na 20. srpna je svolána mimořádná valná hromada, na které by se měly diskutovat podmínky nové emise akcií, 29. srpna pak proběhne hlasování věřitelů o restrukturalizaci.

„Zpráva je potvrzením toho, že jsou věřitelé tlačeni k dohodě o restrukturalizačním plánu, o jehož budoucnosti by se mělo rozhodnout 29. srpna. V návaznosti na nesplacení kupónu seniorních dluhopisů splatného 15. července již agentura S&P snížila rating společnosti na ‘selective default‘,“ komentuje Lenka Švejdová, analytička trhů Roklen24.cz.

Agentura S&P naplnila varování a snížila rating NWR na SD – selective default

NWR stále chybí podpora části věřitelů záchrannému plánu. Sejde se s nimi na konci srpna

NWR dosud získala tříčtvrtinový souhlas s plánem od věřitelů zajištěných dluhopisů, nicméně chybí jí souhlas držitelů nezajištěných cenných papírů. „Neschopnost domluvy mezi hlavními akcionáři a držiteli dluhopisů dále zvyšuje nejistotu ohledně budoucnosti celé firmy,“ uvádí analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Jak NWR oznámila 2. července, odsouhlasila s ad hoc výborem věřitelů upravené podmínky restrukturalizace poté, co pro původní nezískala potřebnou podporu věřitelů nezajištěného dluhu. Zároveň, jako součást záchranného plánu, spustila alternativní plán, který počítá s prodejem aktiv (OKD, polská Karbonia). NWR oznámila, že v rámci lock-up periody dosáhla dohody se zhruba 85 % držitelů zajištěných dluhopisů a se zhruba 65 % věřitelů nezajištěných dluhopisů. NWR od obou skupin potřebuje 75% souhlas.

Pro případ nedohody na upravené restrukturalizaci, NWR začátkem července zahájila alternativní plán, počítající s prodejem aktiv OKD a Karbonie. Věřitele pak upozornila, že v případě naplnění tohoto plánu může část z věřitelů zůstat bez náhrady. Na základě výsledku jednání s věřiteli (29. srpna), NWR očekává, že 5. září se uskuteční druhé a také poslední soudní slyšení u britského soudu k restrukturalizaci (první se uskutečnilo 29. července), konečnou dohodu pak do konce září.

5 důvodů, které mohou stát za (ú)letem akcií NWR

NWR. Akcionáři vyskakují z potápějící se lodě

Newsletter