Rizikově averzní nálada potápí akcie, evropské i americké výnosy padají. Dolar zůstává v zisku těsně nad 1,1700 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje lehce nad 25,40 za euro.

NWR odepsalo přes 60 % ve dvou dnech. Analytici vidí nulovou hodnotu

Akcie těžební skupiny New World Resources na pražské burze propadají o dalších až 46 procent na nové historické dno 3,5 koruny za akcii. Titul dramaticky reaguje na včera oznámené záměry firmy ohledně jejího oddlužení, které zasáhne držitele dluhopisů i akcionáře. Prohlášení NWR odhalilo především nedohodu s držiteli nezajištěné emise dluhopisů a přípravu alternativního plánu, počítajícího s rozprodejem aktiv. To by de facto znamenalo konec firmy. Za dva dny se titul sesouvá z úrovně u 9 korun k hladině 3,50 Kč, tedy o více jak 60 procent. Analytici akciím NWR přisuzují takřka nulovou hodnotu s jednoznačným doporučením prodat.

NWR odepsalo přes 60 % ve dvou dnech. Analytici dávají firmě takřka nulovou hodnotu

Propad akcií NWR: Co si o dalším vývoji myslí analytici?

Klíčovým spouštěčem propadu akcií NWR jsou zejména dva body připravovaných plánů. NWR chce navýšit kapitál o celkových 150 milionů eur. Součástí těchto kroků je investice nejsilnějšího akcionáře, skupiny BXR, dále účast držitelů dluhopisů v restrukturalizaci, která pro ně znamená, že zásadní část své investice nedostanou zpět, a nakonec účast stávajících i nových akcionářů včetně držitelů dluhopisů na emisi nových akcií NWR.

Brutální ředění jistotou, konec firmy možný

Konečný stav po celé zamýšlené restrukturalizaci je takový, že současný objem vydaných akcií NWR bude tvořit pouhá 4 procenta stavu budoucího, dojde tedy na rozředění na 25násobek! Cílovým stavem je zhruba 6,6 miliardy kusů akcií. Míra ředění implikuje, že nové akcie by se měly upisovat za 0,02 EUR, což je 0,65 Kč na akcii, shodují se analytici na trhu.

Poté, co NWR narazila na nesouhlas většiny držitelů emise nezajištěných dluhopisů, přišla s dohodou na upraveném „konsensuálním“ plánu. „NWR nově nabízí držitelům nezabezpečených dluhopisů (objem emise 275 mil. EUR se splatností v roce 2018) hotovost 30 mil. EUR za 25 % nominální hodnoty, ovšem preferováni mají být ti držitelé dluhopisů, kteří se zúčastní úpisu nového kapitálu,“ upozorňuje analytik J&T Bohumil Trampota.

Hodnota u nuly

NWR ale vedle snahy o modifikovanou dohodu s dluhopisáři nezajištěné emise, ve kterou přes proklamace zřejmě příliš nevěří a tímto bodem vyvíjí tlak na držitele těchto papírů, připravuje alternativní plán právě pro případ, že se se stávajícími věřiteli na restrukturalizaci nedohodne. Jeho podstatou je vyčlenění aktiv OKD na českém a NWR Karbonia na polském trhu a transakce zatížení novým dluhem. „To by de facto znamenalo likvidaci společnosti. Na základě včerejších zpráv jsme potvrdili naše doporučení prodat akcie NWR a stáhli jsme naši cílovou cenu. Hodnota akcií NWR je podle našeho názoru blízká nule,“ uvádí analytik Komerční banky Josef Němý.

„Z našeho pohledu nový plán restrukturalizace má za cíl vytvořit tlak na držitele nezabezpečených dluhopisů, aby ti přistoupili na podmínky restrukturalizace,“ uvádí analytik J&T Bohumil Trampota.  „Nový plán zásadně nemění podmínky pro držitele zajištěných dluhopisů. Z pohledu současných akcionářů, pokud by došlo ke schválení nově navrhované restrukturalizace a nezúčastní se úpisu nového kapitálu, bude jejich naředění gigantické. Opakujeme náš názor Prodat akcie NWR,“ dodává.

Také analytici Patria Direct potvrdili na titulu doporučení „prodat“ a cílovou cenu s půlročním horizontem na úrovni 3,5 Kč. Právě tuto hladinu ale akcie NWR dosáhly již dnes.

Newsletter