NWR se propadla do ztráty, začala jednání s věřiteli

AKTUALIZOVÁNO – Těžební společnost New World Resources (NWR), která vlastní černouhelnou firmu OKD, se v loňském 4. čtvrtletí propadla do hluboké ztráty 207 milionů eur. Ve stejném období roku 2014 hospodařila se ziskem 107 milionů eur. Tržby firmy vzrostly na 184,3 milionu eur z předloňských 172,3 milionu eur. NWR dnes potvrdila odchod akcionáře CERCL s podnikatelem Zdeňkem Bakalou​.

„NWR zaúčtovalo obří odpis majetku ve výši 199 milionů EUR, což způsobilo velkou čistou ztrátu. Provozní výkonnost byla v souladu s očekáváním, když tržby meziročně mírně vzrostly díky výraznému zvýšení objemu prodejů energetického uhlí,“ uvedl Josef Němý z Komerční banky.  ​

Předseda představenstva NWR Gareth Penny dnes uvedl, že firma nežádá o pomoc vládu. Již dříve se ale hovořilo o tom, že by stát mohl za korunu převzít ztrátový Důl Paskov. Klíčová rozhodnutí o budoucnosti Paskova Penny čeká do jednoho až dvou měsíců. Firma má podle něj nyní čas a prostor na nová rozhodnutí.​ Dodal, že některé doly OKD jsou stále ziskové. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) komplikuje jednání státu s vedením NWR o budoucnosti OKD složitá struktura vlastníků.

Analytici dlouhodobě upozorňují na problémy s hotovostí NWR. Hotovostní pozice se ve 4. čtvrtletí zlepšila, ke konci loňského prosince měla firma na účtech zhruba 86 milionů eur, meziročně je to zhruba o 42 milionů méně. NWR dnes ale oznámila, že již ve druhém kvartálu letošního roku se může dostat pod 40 milionů eur.

Dluh NWR bude řešit investiční banka Moelis

Za celý loňský rok NWR meziročně prohloubila ztrátu na 223 milionů eur, když v roce 2014 vykázala ztrátu 21 milionů eur. Tržby se snížily o sedm procent na 630 milionů eur.​

NWR dnes oznámila, že začaly rozhovory s klíčovými akcionáři/věřiteli o struktuře kapitálu. Její většinový akcionář, společnost CERCL Mining, chce převést zdarma veškeré své akcie (50,42procentní podíl) na NWR. To by mělo usnadnit restrukturalizaci firmy. Převod má být proveden před letošním březnem. Z představenstva NWR odchází podnikatel Peter Kadas, který je partnerem Zdeňka Bakaly. Odchází i investiční bankéř Charles Harman, který po Bakalově odchodu z vedení firmy zaujal jeho místo. Penny dodal, že po odchodu CERL Mining budou držitelé dluhopisů ovládat 60 procent společnosti.

NWR se v posledních letech kvůli klesajícím cenám uhlí na světových trzích potýkají s velkými problémy. Těžba je i přes zavádění úsporných opatření ztrátová a NWR dnes uvedla, že počítá s dalším poklesem cen uhlí.

Průměrná realizovaná cena koksovatelného uhlí loni meziročně vzrostla o šest procent a 90 eur za tunu. Cena termálního uhlí naopak klesla o sedm procent na 50 eur za tunu. Náklady na vytěžení jedné tuny uhlí se meziročně snížily o procento na 66 eur. Celková těžba přitom klesla o sedm procent na zhruba osm milionů tun uhlí. Prodej uhlí klesl meziročně o čtyři procenta na 7,9 milionu tun.

 

Havířům se nelíbí plány vedení těžební firmy OKD, která chce zavřít ztrátový Důl Paskov. Vyhlásili proto stávkovou pohotovost.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 23. únor 2016

 

Odboráři Dolu Paskov včera vyhlásili stávkovou pohotovost, která potrvá do konce dubna. Důvodem jsou kroky OKD směřující k trvalému uzavření Dolu Paskov.

Přesná vlastnická struktura mateřské NWR je v současnosti nejasná. Představenstvo společnosti na loňské dubnové valné hromadě opustil podnikatel Zdeněk Bakala. Nadále mu však patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining. Ta ale v lednu převedla kvůli vnitřní reorganizaci celý svůj 50,5procentní podíl na svou dceřinou společnost CERCL Mining Holdings B.V. NWR navíc vydala 1,44 milionu nových akcií, čímž se pravděpodobně vlastnická struktura firmy neznámým způsobem změnila.

New World Resources
– NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě, sídlí v Amsterodamu, vznikla v roce 2005.
– NWR vlastní těžební společnost OKD, která je jediným producentem černého uhlí v ČR. Ta se ale zejména kvůli propadu světových cen uhlí potýká v posledních letech s těžkými problémy, situací se opakovaně zabývala i česká vláda.
– V roce 2008 byly akcie NWR uvedeny na českou, polskou a londýnskou burzu, celkovým objemem se emise stala největším primárním úpisem českého kapitálového trhu. Akcie začínaly na úrovni 425,8 koruny za kus, za dva měsíce vzrostla jejich cena na 624 korun, o další čtyři měsíce později se ale hodnota propadla na úroveň 60 korun za kus. Později se ještě nakrátko vzpamatovaly, nyní se akcie obchodují za několik haléřů.
– Firma se v roce 2013 propadla do čisté ztráty 970,27 milionu eur (zhruba 26,7 miliardy Kč), předloni snížila ztrátu na 21 milionů eur (tehdy zhruba 576 milionů korun). Za rok 2015 firma vykázala 223 milionů eur (zhruba šest miliard korun). Tržby NWR loni klesly o sedm procent na 630 milionů eur (přibližně 17 miliard korun).
– NWR po dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. V této skupině, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl Bakala. Ve firmě NWR drží zbylé podíly institucionální investoři a drobní akcionáři. Dnes NWR uvedla že CERCL Mining Holdings převede svůj podíl na ostatní akcionáře NWR, aby usnadnila restrukturalizaci majitele černouhelných dolů OKD, který se kvůli propadu světových cen uhlí potýká s těžkými problémy.
Zdeněk Bakala

 Narodil se 7. února 1961 v Opavě. Má české a americké občanství, v letech 1980 až 1991 byl v emigraci v USA. Studoval mikroekonomii a investiční bankovnictví na Kalifornské univerzitě v Berkeley, v roce 1989 získal titul MBA.

– Pracoval mimo jiné v investiční bance Drexel Burnham Lambert v New Yorku a ve společnosti Credit Suisse First Boston. V letech 1991 až 1994 byl generálním ředitelem pobočky Credit Suisse First Boston Czechoslovakia v Praze.

– Jeho manželkou je vítězka soutěže Miss Československo z roku 1991 Michaela Maláčová (44), se kterou má čtyři děti. Z předchozího manželství s Američankou Marguerit má syna.

– Spoluzaložil a později jako generální ředitel a předseda představenstva vedl firmu Patria Finance (1994-2002), koncem 90. let svůj podíl prodal belgické KBC Bank. Mimo jiné se angažoval v privatizaci Karlovarské Becherovky a investoval do projektu pražské televize TV3.

– Bakala od srpna 2008 vlastní například většinový podíl ve vydavatelství Economia, které vydává například Hospodářské noviny, Ekonom či Respekt (ten ovládá už od roku 2006), v roce 2013 koupil internetovou společnost Centrum Holdings. Bakala mimo jiné vlastní také profesionální cyklistickou stáj Etixx-Quick Step (dříve Omega Pharma-Quick Step).

– V roce 2004 zprostředkoval transakci, při níž jím zastoupená kyperská skupina RPG Industries koupila společnost Karbon Invest, Bakala tak zároveň získal majetkový podíl v OKD a v této černouhelné firmě byl angažován až do současnosti.

– BXR Group, matka RPG Industries, podnikala v České republice a ve světě i v dalších oblastech, v ČR investovala do Českých radiokomunikací, výrobce antivirových programů AVG, firmy ETA či finanční společnosti Patria Finance.

– Spolu s OKD získala BXR před lety i desítky netěžebních firem. Vznikl tak základ dalších holdingů skupiny BXR, spoluvlastněné Bakalou, například dopravní skupiny nebo firmy RPG Byty, pod níž spadá 45.000 bytů a je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v ČR. Loni koupila RPG Byty lucemburská společnost Fondy Bydleni 2, transakci zabezpečuje mezinárodní investiční společnost Round Hill Capital.

– Už předloni Bakala oznámil, že z BXR Group odchází. Firma rozdělila svá aktiva, Bakala podle tisku získal mimo jiné nákladního železničního dopravce Advanced World Transport (loni převzala 80 procent firmy polská skupina PKP Cargo, transakce měl hodnotu 2,8 miliardy korun) či komerční nemovitosti. Firmy, jež za poloviční podíl v BXR získal, podle tisku vložil do BM Management, firmy spravující privátní aktiva manželů Bakalových (Luxury Brand Management, Economia, Forum Karlín, Northline).

– Předloni také prošla restrukturalizací skupina NWR, Bakalovi poté zůstal poloviční podíl ve skupině CERCL Mining (bývalé BXR Mining), která vlastní v NWR 50,5 procenta. CECRL Mining nyní ohlásila odchod z NWR. Už loni Bakala opustil představenstvo NWR.

– Americký časopis Forbes Bakalu několikrát umístil na žebříček nejbohatších lidí světa s odhadovaným majetkem přes miliardu dolarů. Loni z žebříčku vypadl.

Newsletter