Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabila směrem k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

O co se bojuje v Jihočínském moři?

Čína nemá územní nárok na sporné ostrovy v Jihočínském moři, které představují strategicky důležitou oblast. Takové je rozhodnutí mezinárodního rozhodčího soudu v Haagu z minulého týdne. Čína reagovala bleskově. Rozhodnutí prý nepřijme a neuzná. Filipíny, které stížnost kvůli čínským nárokům podaly, naopak rozhodnutí soudu uvítaly. S teritoriálními požadavky Číny mají kromě Filipín problémy i Vietnam, Malajsie, Brunej a Tchaj-wan. Přínášíme infografiku serveru Visual Capitalist.

Jihočínské moře je domovem 250 ostrovů, ostrůvků, mělčin, útesů, písčin a dalších drobných pevninských ploch. Je druhým nejpoužívanějším mořem na světě, nachází se v něm 11 miliard barelů ropy a 266 bilionů stop krychlových zemního plynu.

Rozhodnutí vychází z ustanovení Dohody OSN o mořském právu, která vstoupila v platnost v roce 1994. Všechny země, jichž se spor týká, ustanovení podepsaly. UNCLOS definuje tři typy pevnin.

Rozhodnutí Stálého rozhodčího soudu je teoreticky pro Čínu závazné. Problémem ovšem je, že je těžko vynutitelné. Pokud bude Čína rozhodnutí nadále ignorovat, pravděpodobně si jen poškodí pověst, to bude ale vše.

 

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter