O firmu Karbonia ze skupiny NWR má zájem miliardář Krúpa

Skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy má zájem o odkup polské společnosti NWR Karbonia, jejíž prodej dle svých prohlášení připravuje mateřská společnost New World Resources (NWR). Serveru Roklen24 to sdělila mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková. Karbonia měla zastřešovat plánovanou těžbu v dolu Debiensko na jihu Polska.

Arca zároveň vyzvala představitele NWR, aby zabezpečili všechny dokumenty související s těžbou v polském dole Debiensko a prokazující množství zásob uhlí, které NWR prezentovala v souvislosti s primárním úpisem akcií NWR na burzu v roce 2008, dodala mluvčí.

Arca již vyzvala zástupce NWR k předložení podkladů, analýz a licenčních jednání prokazujících uváděné zásoby uhlí v polském dole Debiensko, prodej společnosti Karbonia by však mohl zabránit možnosti získat tyto materiály k dispozici. Arca Capital, minoritní akcionář společnosti NWR, vybízí zástupce NWR, aby v rámci prodeje společnosti Karbonia postupovali s péčí řádného hospodáře.

Nezávislý přezkum dolu Debiensko, který před několika lety provedla firma DMT Consulting GmbH, ukázal, že v dole jsou prokázané zásoby 263 milionů tun uhlí, což by mohlo na trh přinést 186 milionů tun koksovatelného uhlí. NWR získala v roce 2008 povolení k těžbě v dole na 50 let, nikdy ale těžit nezačala.

NWR dnes oznámila, že dluží celkem 599 milionů eur. NWR je jediným vlastníkem černouhelné firmy OKD, která je od 9. května v insolvenci. Společnost také uvedla, že na prodej své polské firmy Karbonia si najala společnost Deloitte.

OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale i kvůli vysokému zadlužení. Těžba je pro firmu ztrátová i při úsporných opatřeních. Firmu NWR od února vlastní skupina AHG.

Newsletter