Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

O hledání výnosů na správných místech

Zkušení investoři vědí, že v honbě za zisky nemohou spoléhat jen na investiční stálice. Dluhopisy, akcie, ale i hotovost, to jsou běžné instrumenty tvořící většinu každého portfolia. Do popředí se ale dostávají i alternativní instrumenty, jen je potřeba vědět, po kterých sáhnout.

Alternativní scéna a nedostatek sexu

Společnost Global Income Surveys provedla studii, v jejímž rámci se dotazovala na rozdělení portfolií a jejich případnou strukturní změnu. 70 % z dotázaných dvou tisíc respondentů potvrdilo, že během jednoho až dvou let pravděpodobně změní strukturu své investiční expozice v závislosti na potenciálních výnosech. Pouze málo lidí ale odpovědělo, že by se spokojilo pouze s nahrazením tradičních instrumentů jejich vysokovýnosovými alternativami. Sice se tak zvýší výnosnost portfolia, ale zároveň to s sebou přinese větší riziko…

Pokud tedy jde o výnosy, stabilita je velice cenná. Jak by se tedy investoři měli zachovat? Dle názoru Morgana Hartinga a Martina Atkina pro Alliance Bernstein je dobrou volbou dynamické portfolio, složené z celosvětových instrumentů různých druhů. Taková strategie slibuje relativně vysoké a stabilní výnosy. Umožňuje investorům zaměřit se i na méně obvyklé instrumenty, jako jsou komodity, rozvojové trhy, či reality, namísto běžné kombinace akcií a dluhopisů. Dynamičnost pak zajišťuje profity v době růstu, v opačném případě je pak možné, díky samotné struktuře, měnit složení poměrně rychle.

Recept

Nalezení té správné kombinace aktiv je klíčové. Například kombinace vysokovýnosového dluhopisu a akcií s vysokou dividendou může sice generovat vysoké výnosy, ale zároveň s sebou přináší intenzivní korelaci se světovými akciovými trhy. Jakýkoliv jejich propad by tak samotné portfolio poškodil.

Investování do široké škály aktiv tak vyžaduje značnou diverzifikaci a zároveň dynamický risk management. Což zahrnuje nejen orientaci v různých typech instrumentů a strategií, ale zároveň je nutné sledovat jejich korelace.

Existují tedy aktiva, která přinášejí vysoké výnosy (vysokovýnosové bondy, hypotékou kryté cenné papíry), stejně tak i ta, jež mají potenciál trvalého zisku (např. akcie s vysokou dividendou či reality). Oba tyto druhy jsou však ovlivněny určitými vlivy, jako je například kreditní riziko či změna hospodářského cyklu. Znalost toho by tak měla stát u tvorby každého portfolia.

Nejlepší volbou tedy podle  Hartinga a Atkina mohou být tzv. diverzifikátory. Může jít o státní dluhopisy, akciové opce či „long-short“ strategie. Jednoduše tedy instrumenty, které jsou lehce citlivé na vývoj akciových trhů, ale zároveň dokáží portfolio ochránit před riziky ostatních, jednotlivých cenných papírů.

Management rizik

Kombinace aktiv není záruka jistého úspěchu. V tuto chvíli přichází na řadu dynamický management, prostřednictvím kterého se investor dokáže soustředit jak na jednotlivá aktiva, tak zároveň na portfolio jako celek.

Běžná paleta aktiv obsahuje většinou instrumenty, přinášející pravidelné a trvalé výnosy. Avšak náhlé zvýšení volatility světových trhů bude vyžadovat přítomnost zmiňovaných diverzifikátorů. Rychlá reakce je v takové situaci klíčová. Každodenní kontrola rizik jednotlivých aktiv, jejich výnosů a korelací musí být denní samozřejmostí.

Sázka do budoucna? Věřte alternativním investicím

Daniel Gladiš: Dobrý investor potřebuje umět dvě věci

 

Newsletter