O jaké nové byty je v Praze největší zájem?

Zájemci o nové bydlení v Praze letos preferují Prahu 9, kterou s malým odstupem následuje Praha 10. Zhruba každý druhý nový byt koupený ve 2. čtvrtletí letošního roku leží na jejich území. Vyplývá to z podrobných statistik firmy Ekospol, která pražský rezidenční trh monitoruje už více než devět let. Z pražských lokalit jsou nejvyhledávanější Žižkov a Letňany.

V hlavním městě se od dubna do června letošního roku prodalo celkem 1998 nových bytů. Z toho se 466 bytů, tedy 23,32 procenta, nacházelo na území Prahy 9 a 444 bytů (22,21 procenta) v Praze 10, uvedl analytik společnost EKOSPOL Matyáš Hančl a dodal, že EKOSPOL v daném období monitoroval celkem 149 aktivních developerů.

„Pokud vezmeme katastrální území, tak letošním prodejům zatím dominují Žižkov (14,3 procenta ze všech prodaných bytů) a Letňany (8,7 procenta) s odstupem následované Uhříněvsí a Zličínem (shodně 7,1 procenta),“ dodal Hančl.

Na opačném konci tabulky jsou centrální části Praha 1 a 2, kde se prodalo 23 nových bytů. „Ukazuje se, že předražené lokality v centru lidi příliš nelákají. Naopak dávají stále přednost prověřeným lokalitám, které jsou dobře dopravně dostupné a nechybí jim občanská vybavenost,“ dodal Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu.

Kupující příliš nechtějí bydlet na Pankráci, Hájích či Zahradním Městě, kde nového majitele našly shodně jen dva nové byty. Jediný byt se prodal ve Vysočanech a v Podolí, zatímco aktivně nabízené developerské projekty v Krči u zájemců neuspěly vůbec – v kolonce prodané nové byty je za toto území nula.

Průměrná cena nových bytů v Praze meziročně vzrostla o 11 %

Newsletter