O krok blíže ke krachu?

Důvěra investorů v to, že se ve Spojených státech podaří odvrátit krach akciových trhů během příštích šesti měsíců, se dramaticky snížila. Alespoň to ukazuje tzv. Crash Confidence Index, který vytváří Yaleova univerzita.

Tento index reflektuje přesvědčení investorů o stabilitě amerického akciového trhu pro příští půlrok. Pokud dochází k jeho poklesu, znamená to, že investoři jsou nervózní a očekávají určitý propad trhu. Index je zároveň rozdělen na segment individuálních a institucionálních investorů. Zlepšuje se tak jeho vypovídací schopnost ohledně jednotlivých hráčů na trhu.

Svého historického minima dosáhl Crash Confidence Index v roce 2009, pouze měsíc po ohlášení krachu investiční banky Lehman Brothers. Ten tehdy odstartoval jednu z největších finančních krizí v historii lidstva.

O rok později se důvěra investorů začala zlepšovat a index postupně stoupal. Od května minulého roku se však situace začala opět měnit. Tehdy bylo pouze 41 % individuálních a 39 % institucionálních investorů přesvědčeno, že je americký akciový trh v dobré formě a dokáže úspěšně čelit jakémukoliv výkyvu. Nedůvěra se dále stupňovala. V prosinci téhož roku už tři čtvrtiny institucionálních a dvě třetiny individuálních investorů cítilo, že je něco v nepořádku.

Nervozitu na trhu jasně ukazuje i dění posledních dní. Akciový index S&P 500 je pod prodejním tlakem. Od začátku roku 2015 už klesl o 2,68 % a dostal se tak pod „magickou“ hranici 2000 bodů. Pokud bude tento trend pokračovat i nadále, optimismus investorů a analytiků z Wall Street rychle vymizí a index prohloubí svůj pád i v příštích měsících.

Newsletter