Je známým faktem, že k největším procentním nárůstům indexu S&P500 nedochází během hlavních obchodních hodin, tj. od 9:30 do 16:00 východoamerického času, nýbrž v nočních hodinách, kdy pokračuje pouze elektronické obchodování indexových futures a v omezené míře i obchodování jednotlivých akciových titulů. Tato neintuitivní skutečnost je dána různorodou povahou obchodu ve dvou časových obdobích.
Během hlavní seance jsou zveřejňovány ekonomické ukazatele, svého majitele mění velké bloky akcií, obchodují se opce. Je to doba, kdy se informace dostávají na trh, hlavní hráči vyjadřují svůj názor formou nákupních nebo prodejních příkazů, býci se snaží přetlačit medvěda. V nočních hodinách obchodují převážně robotické systémy, dealeři se jejich prostřednictvím zbavují nakoupených zásob nebo naopak dokupují převis poptávky z hlavní obchodní seance. Není zde prostor pro emoce ani pro zbytnělé medvědí či býčí ego. Velmi prostě se zde projevuje skutečný nepoměr mezi nabídkou a poptávkou. Pokud bychom parafrázovali české přísloví, tak během hlavních obchodních hodin se mluví slova a během nočního obchodování se pije víno.
V pátek 7. července dosáhl kurz EUR/CZK hodnoty 23,96 za euro, své nejvyšší za poslední čtyři měsíce, aby uzavřel obchodování na hodnotě 23,83. Předtím, tj. 5. a 6. července, jsme měli v České republice státní svátek. Během těchto dvou dní se kurz EUR/CZK vyšplhal z hodnoty 23,75 na zmíněných 23,96. Žádný z velkých domácích klientů, kteří tvoří obrat na páru EUR/CZK, nebyl během dvou svátečních dnů přítomen. Jediný, kdo v tuto dobu tvořil trh, byly velké zahraniční banky, které mají jako své klienty investory do českých aktiv. Pokud se kurz v tomto období vyšplhal téměř o jedno procento, svědčí to dle výše zmíněné logiky, že bez podpory domácích prodejců koruna samovolně oslabuje a není o ni zájem. Víno, které se pije, je z pohledu držitele české koruny trochu kyselé.
Česká národní banka slovně intervenuje ve prospěch české koruny a naši exportéři jsou stále ve slušné kondici. Domácí poptávka drží korunu na relativně silných úrovních. Pokud nedojde k nějaké nenadálé „risk-off“ události, pravděpodobně tato situace chvíli vydrží. Bez zájmu zahraničních investorů však nemůžeme čekat žádné významnější posílení a riziko oslabení s blížícím se koncem roku je reálné.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0951 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,44 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0917 do 1,0969 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,83 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,76 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,76 až 23,92 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,65 do 21,91 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME