Nad očekávání lepší výsledek německého ZEW indexu podpořil euru, které posiluje nad 1,2160 EURUSUD. Posilující euro proti dolaru podpořilo korunu. Kurz zpevnil pod hranici 25,60 za euro.

Obama: Svět potřebuje silnou a jednotnou Evropu

AKTUALIZOVÁNO – Americký prezident Barack Obama mluví na tiskové konferenci v německém Hannoveru. Řekl, že svět potřebuje silnou a jednotnou Evropu. Evropská unie je podle něj jedním z největších úspěchů na světě. Šéf Bílého domu zahájil svůj proslov velice pozitivně. Podle něj máme „to štěstí žít v té nejklidnější, nejprogresivnější a nejvíce prosperující době celé lidské éry,“ a to i přesto, že z médií denně přichází množství špatných zpráv.

„Jste Evropa, sjednoceni v rozmanitosti,“ citoval Obama heslo EU a při zdůrazňování významu jednotlivých států připomněl mimo jiné i Čechy, Slováky a sametovou revoluci. „Jste sjednoceni ideály, které rozzářily svět, a jste silnější než každý sám. Když budete pokračovat, můžete si být jisti, že váš největší spojenec a přítel, Spojené státy americké, vám je po boku, teď a navždy. Protože jednotná Evropa, kdysi sen pár lidí, nyní zůstává nadějí mnoha a nutností pro nás všechny,“ řekl.​

„Přijel jsem do srdce Evropy říci, že Spojené státy a celý svět potřebuje silnou, prosperující, demokratickou a sjednocenou Evropu,“ řekl Obama. Upozornil na to, že problémy nelze vyřešit tím, že politici budou zesilovat obavy lidí a všechno svádět na migranty a na muslimy.​ Svět je tolerantnější a je v něm víc příležitostí pro ženy i homosexuály.  

Podle šéfa Bílého domu je pochopitelné, že lidé vnímají negativně globalizaci, když je v ní příliš málo ekonomických vítězů a příliš mnoho poražených. Zrovna tak je pochopitelný strach, který vyvolaly teroristické útoky v řadě měst. „Obavy lidí nelze ignorovat,“ řekl prezident. Podle něj ale není odpovědí vzrůstající netolerance v politice, kterou lze pozorovat.

 

 

O něco pesimističtější tón Obama nasadil tehdy, když vyjmenovával aktuální světové problémy, kam spadá boj s terorismem, stejně tak i geopolitický konflikt v Rusku. Zároveň varoval Evropany před rizikem rozlišování mentality na „my vs. oni“.  

Na tuto myšlenku americký prezident logicky navázal otázkou evropské integrity. „Slabý ekonomický růst, především v jižních státech, vytvořil miliony lidí bez zaměstnání. To se obzvláště týká mladých, kteří jsou tak ponecháni napospas klesajících nadějí ohledně budoucnosti. Tyto výzvy tak vyvolávají otázku, zda Evropská integrace dokáže přežít, či zda by nebylo lepší se od ní zcela oddělit. Opětovně tím dochází k budování mezistátních bariér a zdí, které existovaly ve 20. století.“

Obama také potvrdil, že USA vyšlou do Sýrie dalších 250 členů speciálních jednotek. Úkolem vojáků bude přispět v boji proti organizaci Islámský stát. Ke konfliktu v Sýrii Obama poznamenal, že Spojené státy nemohou vyřešit problém této občanské války na vlastní pěst. Dále zdůraznil, že v boji proti terorismu musí být země jednotné. Dodal, že bezpečnost i soukromí mohou existovat vedle sebe.

Newsletter