Obchody na pražské burze vedly ČEZ a O2. Fortuna zdařile dohání ztrátu dividendy

Dnešní obchodování na pražské burze bylo poklidné a Index PX zakončil téměř na nule (-0,04 %). Objemy byly oproti předchozím dnům zvýšené a zobchodovalo se téměř 700 milionů korun. Nejvyšší objem byl dnes na akciích ČEZ (290 milionů Kč), naopak překvapivě vysoký objem na akciích O2 (220 milionů Kč). Podle všeho investoři prodávají nyní za tržní cenu, namísto vypořádání v odkupu. Datum odkupu je stanoveno až na 14. srpna.

Český telekomunikační úřad nabídl zbylé kmitočty pro rychlé mobilní sítě LTE v nové aukci, kde bude vyvolávací cena dohromady 882 milionů korun v pásmech 1800 a 2600 Mhz. Fortuna se dnes obchoduje prvním dnem bez nároku na dividendu (0,22 EUR, přibližně 6 Kč; 4,7 %). Titul však odepsal pouze 2,11 %. Může to souviset i s pořádaným mistrovstvím světa ve fotbale, díky němuž může i Fortuna vykázat lepší hospodářské výsledky.

Orco posílilo o 3,4 %, CETV o necelá dvě procenta, tabák Philip Morris ČR posílil o 0,7 % a VIG o 0,4 %. Naopak lehce ztrácela Komerční banka s odpisem 0,2 %.

K bankovním titulům se dnes vyjádřila ČNB, podle jejíchž zátěžových testů zůstávají banky odolné. Český bankovní sektor je podle centrální banky i v případě nepříznivého vývoje takřka neotřesitelný, problémem ale nadále jsou kampeličky a neklesají špatné úvěry.

ČNB: Banky zůstávají silné, špatné úvěry se ale nelepší

Na evropských trzích roste německý DAX i přes zhoršená data indexu ZEW, který zkoumá očekávání německých investorů pro vývoj ekonomiky. Německý ZEW poklesl na 29,8 z očekávaného 35,2. DAX se po zveřejnění ocitl v červených číslech, zachránil ho však vývoj v USA. Jádrová inflace vzrostla z 0,2 % na 0,3 %, celková spotřebitelská inflace na 0,4 %. To nabuzuje sázky na dřívější utahování měnové politiky Fedem. Německý DAX tak v závěru obchodování přidal 0,4 %.

Spotřebitelská inflace v USA překvapila nejprudším růstem za víc než rok

Německé investory ECB nepřesvědčila, důvěra v ekonomiku dál klesá

Polský WIG rostl o 0,7 %, CAC index +0,5 %, rakouský ATX jen mírně. FTSE oslabil o 0,15 %.  

Autor je makléřem FINANCE Zlín, a.s.

Newsletter