Objednávky amerického průmyslu propadly. Je po leteckém svátku

Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v srpnu propadly o prudkých 18,2 procenta, ještě krutěji proti odhadům -18,0 %. Bez položky dopravy ale rostly o 0,7 %, nad očekáváním +0,6 %. Jak si s čísly rozumět?

Takto přísná statistika se čekala. O kolik skvělé byly celkové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v americkém průmyslu v červenci (kdy rostly o 22,5 %!), o to propadly v srpnu. Důvodem je letecká show ve Velké Británii, která přinesla rekordní objem objednávek společnosti Boeing a prudce zvedla červencové měsíční číslo objednávek celého průmyslu. V srpnu je tento efekt korigován. Výmluvné je jedno číslo – propad objednávek komerčních letadel dosáhl 74,3 %.

Objednávky amerického průmyslu prudce rostou díky dopravě

Objednávky očištěné o dopravu (zejména právě letecké objednávky) rostly o 0,7 %, bez obranného průmyslu a letadel pak o 0,6 %. Obě čísla jsou nad odhady ekonomů a analytiků v konsensu Bloomberg, kteří čekali 0,6 %, respektive 0,4 %. Očištěná čísla jsou tak pro další vývoj v americkém průmyslu příznivá. Americké firmy hlásí růst objednávek u zpracování kovů, strojírenství, komunikací či elektro komponent. 

Statistiku dlouhodobých objednávek doplnila dnes čísla z úřadů práce v podobě pravidelného týdenního hlášení nových a pokračujících nezaměstnaných na podporách. Obě čísla byla o něco mírnější proti očekávání (293 vs. 296 tisíc a 2439 vs. 2440 tis.), lehce nahoru naopak byly revidovány údaje za týden předchozí (na 281 z 280 a na 2432 z 2429 tis.).

Newsletter