Obří fond utíká z akcií

Největší francouzský správce aktiv se rozhodl stáhnout většinu svých investic v řádu miliard eur z evropských a celkově světových akcií. Trh dle něj podceňuje skutečnou míru slabosti evropské ekonomiky i zadluženost firem.

Francouzský správce fondů Carmignac Gestion omezil expozici vůči akciím ve svém stěžejním fondu s aktivy, přesahujícími 23 miliard eur, na pouhou čtvrtinu, potvrdil člen jeho vedení Didier Saint-Georges pro Citiwire. Ještě v srpnu přitom firma svou expozici vůči akciím navyšovala až na 49,3 procenta. V samém úvodu roku to bylo 50 procent, v průběhu první poloviny roku i méně. I v orientací ryze akciovém fondu s celkovými aktivy kolem 6 bilionů eur skupina srazila expozici vůči akciím na 71 procent. Ještě v srpnu to přitom bylo 99 procent, zbylé procento tvořila hotovost a deriváty.

„Potvrzuji, že jsme v uplynulých týdnech významně omezili expozici vůči akciím u všech našich fondů. Ty řídíme aktivně, s cílem dosáhnout pro investory co nejvyšší výnos napříč ekonomickým cyklem. Naší současnou obavou je, že trh podceňuje slabost globální ekonomiky a dopad na jak zadlužené národní ekonomiky tak i na zadlužené společnosti,“ řekl Didier Saint-Georges pro Citywire.

Recese německé ekonomiky za dveřmi?

Podle jednoho z manažerů fondů Carmignac přichází silněji ke slovu analytický výběr konkrétních akcií, stock picking. „V tuto chvíli jsme přesvědčeni, že lépe ochráněny proti negativním nárazům světové ekonomiky a prostředí nízké inflace a velmi nejistého vývoje jednotlivých ekonomik jsou ty společnosti, které mají sílu při tvorbě hotovosti a cenové politiky. Podle toho jsme obměnili naše portfolia,“ uvedl řekl Didier Saint-Georges.

Evropské akcie ve středu klesly na minima od poloviny srpna po zprávě Mezinárodního měnového fondu, která srazila výhled pro globální ekonomiku a v Evropě zejména pro ekonomiku Německa. Zesilují obavy o její možný opětovný vstup do recese, technicky definovaný dvěma kvartálními poklesy po sobě. Ve 2Q pokles dosáhl 0,2 procenta. OECD zhoršila výhled pro Spojené státy a eurozónu v září. Jak MMF tak OECD přitom varují také před „nesprávným oceněním aktiv“ a bublinami na akciovém trhu.

MMF varuje před bublinou na akciích a méně věří ekonomice

Newsletter