Dolar včera krátce zpevnil pod 1,1300 za euro. Dnes zisky odevzdává nad 1,1360. Oslabující dolar dostal korunu zpět pod 22,10. Proti euru pod 25,10.

Oceány ročně světu přinášejí 2,5 bilionu dolarů

Dnes mají hodnotu kolem 24 bilionů amerických dolarů. Rychle ji ale ztrácejí. Ročně zboží a služby na nich stojící přinášejí kolem 2,5 bilionu dolarů. Stále méně. Pokud je porovnáme s největšími ekonomikami světa, jsou sedmou z nich. A zřejmě se budou propadat. O kom je řeč? O oceánech světa.

Na světové vody jako na ekonomiku se podívala studie „Reviving the Ocean Economy: The case for action – 2015“, za kterou stojí Světový fond na ochranu přírody WWF. Hodnota oceánů se dle něj skládá ze zhruba 7 bilionů dolarů přímých zdrojů oceánu, například ryb, bezmála 8 bilionů dolarů vyvolané ekonomické aktivity na pobřeží, více než 5 bilionů dolarů v podobě realizované dopravy a více než 4 bilionů dolarů přínosu pro životní prostředí, zejména absorpce uhlíku. WWF vidí hodnotu ochuzenou o další přínosy oceánů, jako jsou vrty ropy a plynu nebo ve vodách instalované větrné farmy na výrobu zelené elektřiny.

Jako „B“ ke zprávě WWF dodává, že tato dnešní hodnota oceánů každým rokem prudce klesá. Téměř dvě třetiny z ní vidí WWF jako přímo závislé na čistotě světových vod a celkově prostředí v oceánech. Jako faktor, vedoucí ke znehodnocení vod, vnímá také nadměrný rybolov, když 90 procent vod označuje za nadměrně nebo zcela vytěžené.

WWF zprávu vydala jako varování světu a podporu ochraně vod. Se současným tempem oteplování dle ní korálové útesy zcela zmizí do 35 let a horšící se stav oceánů sebere pracovní místa v potravinářství i cestovním ruchu. „Dívejme se na vody jako na klíčové obchodní aktivum, které si žádá udržitelné zacházení i investice,“ apeluje šéf WWF David Nussbaum.

Newsletter