Od ČNB čekejme stabilní sazby a syntézu

Klíčové body

Zdroj: Depositphotos

Tento týden zasedá Česká národní banka. Na minulém zasedání hlasovali čtyři členové bankovní rady pro stabilitu sazeb a tři pro zvýšení. Viceguvernér Jan Frait, který hlasoval pro stabilitu, to měl podle svého vyjádření 51:49. Může ČNB tento týden sazby zvýšit?

Není to vyloučené, ale méně pravděpodobné než minule. Skutečná inflace je nižší, než ČNB očekávala o cca 0,5 procentního bodu. Ceny zemědělských výrobců i výrobců potravin v meziměsíčním vyjádření klesají. Důvěra domácností i podniků se zhoršila. Maloobchod zůstává v poklesu a kartové transakce ukazují, že v květnu a červnu se na tom nic nezměnilo. Horší data vidíme i ve světě, především v průmyslu.

No a samozřejmě fiskál. Minule bankovní rada poněkud nekonzistentně tvrdila, že fiskál je proinflačním rizikem pro jejich základní scénář. V něm ale ČNB předpokládala „žádná konsolidace“ = vláda neplánovala více rozhazovat, aby vzniklo proinflační riziko prognózy. Od té doby vláda představila balíček pro snížení deficitu. A vlastně i druhý balíček, ačkoliv opatření nejsou nejen legislativně schváleny a často není ani jasné, jak přesně k úsporám dojde.

Ve čtvrtek měl proslov guvernér Aleš Michl, kde mimo jiné řekl: Inflace se rychle dostane pod 10 %, ale pořád bude vysoká. Sazby zůstanou delší dobu vysoké, nemá cenu spekulovat, kdy budou sníženy (někteří členové bankovní rady, ale tuto úvahu logicky už dělají). Podle Michal důležitou roli ve zvratu inflace sehrála silná koruna. Sazby, které zvýšila minulá bankovní rada, a pokles cen energií, který tlačí nákladovou část inflace, nezmínil. Zmínil, že sledují peněžní agregáty, hlavně úvěry, protože přece „monetary policy“. Zdůraznil, že v ekonomice není mzdová spirála.

Jako problém vidí Michl vysokou bilanci ČNB, protože příliv spekulativních peněz zvýšil poptávku po českých státních dluhopisech a umožnil vznik vysokého deficitu. Druhým problémem je fiskál, a ptá se, zda se má ČNB s fiskálem přetlačovat. Tady bych dodal, že fiskální impulz byl vloni, letos a bude i příští rok podle odhadů ČNB záporný. Dodal, že odpovědnost za inflaci má ČNB, ale že ČNB potřebuje fiskální restrikci. Je to takový pokus o syntézu myšlenek z roku 2021 (inflace je odpovědností výlučně centrální banky) a 2022 (fiskál, fiskál, fiskál).

Zdroj: ČNB
Zdroj: ČNB

Tento týden tedy čekejme stabilní sazby. Inflace bude postupně vyklesávat. A navzdory proklamacím, že sazby zůstanou stabilní dlouho, tak na podzim bude už dost členů bankovní rady hlasovat o snížení. Pro ČNB může být zklamáním, že finanční trh čeká pokles právě i přes ujišťování, že pokles nepřijde tak rychle.

Zdroj: Refinitiv, ČS Research
Zdroj: Refinitiv, ČS Research

Zdroj: Refinitiv, ČS Research 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter