Od koho dostává Apple naloženo?

Švýcarský výrobce hodinek Swatch představil Swatch Bellamy – analogové hodinky s čipem, který vám umožní provádět bezkontaktní platby, a momentálně tak na poli mobilních plateb poráží na čínském trhu Apple. Hodinky nejsou připojeny k internetu ani k telefonu, místo toho však obsahují bezkontaktní technologii, která umožňuje uživateli zaplatit pouhým dotykem hodinek. Aby mohl švýcarský výrobce hodinek tuto funkci v druhé největší ekonomice světa spustit, spojil se jednak s China UnionPay, která drží v Číně monopol na virtuální platby, a také s Bank of Communications.

Swatch Bellamy je projevem snahy společnosti odrazit „problém“, který představují Apple Watch. Analytici zastávají stejný názor, který v pondělí potvrdil i generální ředitel společnosti TAG Heuer, když CNBC řekl, že zařízení Apple je „velkou konkurencí“ v cenovém rozmezí mezi 200 – 2000 dolary. Čína je navíc pro Swatch velmi důležitým trhem. Podle odhadů Bernstein zajišťují čínští spotřebitelé společnosti až 45 procent tržeb. Stejně jako většina hráčů na poli luxusních doplňků, se musela i společnost Swatch vypořádat s tvrdší hospodářskou situací v Číně a volatilitou na místních akciových trzích. Společnost tak na Swatch Bellamy sází a očekává zlepšení, poté co čistý zisk v první polovině tohoto roku meziročně klesl téměř o 20 procent.

Hodinky budou na čínském trhu stát v přepočtu 91 dolarů a začnou se prodávat v lednu. Podle společnosti bude brzy zahájen prodej také ve Švýcarsku v rámci partnerství se švýcarskou bankou a v USA. Podle MarketWatch čelí snaha Applu dostat svou službu bezkontaktních plateb Apple Pay do Číny odporu UnionPay.

Swatch již jedny „SmartWatch“ do světa vypustila. Začátkem tohoto roku představil Touch Zero One, které mají základní funkce, jako je počítání kalorií, krokoměr atd. Tradiční hodináři jako Swatch zprvu hrozbu Apple Watch odmítali. Nyní však svá stanoviska přehodnocují. TAG Heuer je například připraven přivést na trh další chytré hodinky s Androidem. Dodal, že ačkoli vnímá chytré hodinky jako důležité, ty tradiční podle něj přežijí. „Neříkám, že chceme konkurovat Applu, neděláme stejný byznys. Věříme jak v chytré hodinky, tak také zároveň v náš tradiční produkt. Ve skutečnosti věříme v oba produkty,“ řekl Jean-Claude Biver, CEO TAG Heuer.

Švýcarští hodináři se Applu nebojí. Povolali Google a Intel

Apple Watch jsou prý poruchové. Vadí i tetování

Newsletter