Odbory chtějí koupit OKD, spojily se s Tykačem

AKTUALIZOVÁNO – Odborový svaz pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN) ve spolupráci se Sdružením hornických odborů (SHO) iniciovaly vznik skupiny, která nabídla stávajícím majitelům odkup jejich akcií OKD. Skupina má zájem i o jejich pohledávky za OKD. Součástí skupiny jsou – vedle odborového svazu – majitel mosteckých dolů Pavel Tykač a podnikatel René Holeček. Serveru Roklen24 to sdělil zdroj obeznámený s jednáním.

Výsledkem jednání je dohoda odborů s těžařskou skupinou Pavla Tykače a průmyslovým uskupením René Holečka o vytvoření společného podniku, který nabídl stávajícím akcionářům OKD sdruženým v Ad Hoc Group odkoupení jejich akcionářských podílů a pohledávek za OKD.

„Naším společným zájmem je podílet se na přípravě restrukturalizačního plánu s cílem zajistit co možná nejplynulejší fungování OKD, zajištění maximální možné zaměstnanosti a vytvoření podmínek pro další existenci OKD v řádu roků. Moc bude záležet na postoji české vlády a její ochotě nám pomoci,“ uvedl odborový předák Jan Sábel.

„V tomto případě nejde zdaleka jenom o peníze, jde o zachování celého oboru. A kdybych nebyl přesvědčen o tom, že minimálně část OKD může existovat, tak bych nabídku odborů účastnit se na tomto projektu s díky odmítl,“ uvedl finančník Pavel Tykač, který stojí za skupinou Czech Coal Group.

Arca Capital chce analýzu závazků majitele OKD vůči firmě a státu

Dosavadní způsob řešení situace v OKD považují odboráři za nedostatečný a současný stav za alarmující. Vytváří zásadní nejistotu ohledně zajištění další existence podstatných částí OKD, o jejichž životaschopnosti jsou přesvědčeni.

Odboráři v minulosti kvůli OKD jednali s mnoha skupinami, například s Petrem Otavou, Petrem Pauknerem nebo slovenským investorem Pavolem Krúpou.

Svaz průmyslu a dopravy ČR je k informaci o nových zájemcích o koupi OKD skeptický. „To musí řešit insolvenční správce,“ uvedl prezident svazu Jaroslav Hanák.

OKD na sebe na začátku května podala insolvenční návrh. Firma dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty sedmi miliard korun. Krajský soud v Ostravě následně vyhlásil úpadek firmy. Do insolvenčního řízení se už se svými pohledávkami přihlásilo 50 věřitelů, kteří po OKD chtějí celkem více než deset miliard korun.

 

 

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter