Odchod Citi z Maďarska – příležitost pro Erste?

Rakouská bankovní skupina Erste zvažuje rozšíření svých aktivit na maďarském trhu. Podle webu Portfolio, který cituje šéfa rakouských aktivit Erste Radovana Jelasityho, se banka zajímá o převzetí divize retailového bankovnictví Citigroup v Maďarsku.

Erste již několikrát uváděla, že nemá v plánu opustit maďarský trh, čímž popírala spekulace opírající se o ztráty banky na tamním trhu ve spojitosti s nucenou konverzí cizoměnových půjček domácností na forinty. Erste v souvislosti s retailovými devizovými úvěry na maďarském trhu zaúčtovala za prvních devět měsíců letošního roku opravné položky v celkovém objemu přes 360 mil. eur, přičemž celoroční dopad by podle banky neměl přesáhnout 400 mil. eur.

Erste v prosinci potvrdila, že prodala portfolio nesplácených úvěrů (NPL) na rumunském trhu v nominální hodnotě 400 mil. eur. Reagovala tak na spekulace deníku Ziarul Financiar, že prodala špatné úvěry v nominální hodnotě 443 mil. eur do rukou Deutsche Bank za 28 mil. eur. Erste odmítla zveřejnit protistrany i cenu transakce.

Erste favoritem Credit Suisse pro 2015, zahájí „ozdravnou kúru“

Odchod Citigroup z maďarského retailového trhu je v souladu s říjnovým oznámením banky, že zruší podnikání na úrovni retailového bankovnictví v 11 zemích po celém světě. Banka pod vedením Michaela Corbata zjednodušuje model podnikání. Agentura Bloomberg již tenkrát zveřejnila, že odchod se týká České republiky, dále mimo Maďarska také například Japonska, Egypta či Koreje.

Citi uvedla, že prodejem aktiv na uvedených trzích by měl příjem z divize spotřebitelského bankovnictví klesnout na zhruba 95 procent dosavadní úrovně, zůstane působit na 24 trzích s 57 miliony klientů.

Citigroup (+3 %) roste zisk, zruší pobočky v 11 zemích včetně ČR

Newsletter