Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

Odhad: Česká ekonomika loni rostla o 4,3 %

AKTUALIZOVÁNO – Česká ekonomika v loňském 4. čtvrtletí mezičtvrtletně klesla o 0,1 procenta. Z pohledu hrubé přidané hodnoty však výkonnost české ekonomiky i nadále mezičtvrtletně rostla, a to o 0,5 procenta. Růst byl v loňském roce nejvyšší od roku 2007. Hrubý domácí produkt očištěný o cenové vlivy a sezónnost loni vzrostl podle předběžného odhadu o 4,3 procenta. K růstu přispívaly významně všechny složky poptávky, zejména spotřeba domácností a zvýšená investiční aktivita.  Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který dnes zveřejnil Český statistický úřad.​​

HDP se podle předběžného odhadu ve 4. čtvrtletí meziročně zvýšil o 3,9 procenta. Na mírné zpomalení růstu v tomto čtvrtletí měly vliv zejména mimořádné události v energetice a chemickém průmyslu.

„Růst české ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí poměrně citelně zaostal za očekáváními. Ta tak úplně nenaplnil ani růst za celý loňský rok,“ uvedl analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. To však podle něj nic nemění na tom, že to byl z pohledu české ekonomiky rok výjimečně úspěšný. 

 

Růst české ekonomiky v loňském 4. čtvrtletí poměrně citelně zaostal za očekáváními. Ta tak úplně nenaplnil ani růst za celý loňský rok.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 16. únor 2016

 

Poslední čísla mírně pošramotila obrázek o české ekonomice jako evropském tygrovi, dodal analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. „Nejde přitom podle něj jen o 4. čtvrtletí, možná důležitější se zdá propad meziročního tempa pod čtyři procenta. To naznačuje, že předchozí čtvrtletí byla revidována dolů o tři desetiny procentního bodu. V ekonomice se nejspíš projevilo prosincové zpomalení průmyslové výroby,“ doplnil Sobíšek.

Růst HDP byl ve 4. čtvrtletí podpořen zejména zpracovatelským průmyslem, s významným přispěním většiny služeb. Na výdajové straně působily ve prospěch růstu HDP rovnoměrně všechny složky poptávky.

Trh práce byl v roce 2015 pozitivně ovlivněn silným ekonomickým růstem. Zaměstnanost v pojetí národních účtů vzrostla v loňském roce o 1,2 procenta. Ve 4. čtvrtletí se zaměstnanost zvýšila meziročně o procento a v porovnání s předchozím čtvrtletím o 0,1 procenta.

Letos růst HDP podle analytika Vikora Zeisela z Komerční banky zvolní. „Očekáváme, že české hospodářství letos přidá 2,6 procenta,“ odhadl Zeisel.

Newsletter