Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Odpočítávání začátku taperingu může začít

Klíčové body

  • Členové měnového výboru Fedu začínají hovořit o snižování tempa nákupů aktiv.
  • Tzv. tapering podle nás nezačne dříve než v prosinci 2021, případně až v lednu 2022.
  • Trhy začnou snižování tempa nákupů zaceňovat už během třetího čtvrtletí, prostor je zejména pro růst tržních reálných sazeb.
Zdroj: Depositphotos

Euro posiluje a evropské sazby rostou. Trhy starého kontinentu zažívají scénář otevírání ekonomiky, který s vidinou rychlé ekonomické obnovy podporuje riziková aktiva. Ve Spojených státech jsme v podstatě to samé viděli během prvního čtvrtletí. Výrazné bylo přitom posílení dolaru a nárůst výnosů. Americké výnosy se však v posledním měsíci jako by zasekly. Platí to i pro reálné tržní sazby, které, mají-li osekat aktuální záporné hodnoty, budou potřebovat pomoc od Fedu.

A té se v tomto týdnu dočkaly. Ve středu zveřejněné Fed Minutes přinesly první zajímavou zmínku o možné diskusi měnového výboru o snižování tempa nákupů aktiv. V dokumentu konkrétně stojí: „Řada účastníků naznačila, že pokud bude ekonomika i nadále rychle postupovat směrem k cílům, bylo by vhodné na některém z nadcházejících zasedání začít diskutovat o plánu na úpravu tempa nákupů aktiv.“ Nejde sice o zcela jasný výrok, je z něj vycítit velká opatrnost, celkově lze ale říci, že odpočítávání tzv. taperingu může začít.

Jisté je, že Fed nebude chtít zopakovat scénář z roku 2013. Tehdy jsme viděli rychlé posunutí tržních reálných sazeb, měřeno americkými proti inflaci zajištěnými dluhopisy, tzv. TIPS, a to o více než 150 bazických bodů u desetiletého instrumentu (od května do září), což se nutně projevilo v rychlém utažení měnových podmínek. U desetiletého dluhopisu pak tento posun dosahoval více než 100 bodů (viz graf níže). Samotné ohlášení z května 2013, kdy tehdejší guvernér Fedu Bernanke tapering poprvé zmínil, trhy značně překvapilo. Ještě větší překvapení bylo, když snižování tempa nákupů nezačalo, jak trh věřil, už v září (Fed chtěl zkorigovat rychle rostoucí reálné sazby), ale až později v prosinci 2013. Na tom všem bude muset měnový výbor letos zapracovat, aby se obdobným překvapením vyvaroval.

Zdroj: Robin Brooks, IIF
Zdroj: Robin Brooks, IIF

První zmínku máme tedy za sebou. Další lze nepochybně čekat na červnovém zasedání, kdy bude představena i aktualizovaná prognóza. Očekáváme však, že stále půjde o velmi obecné komentáře bez jakýchkoliv detailů. Na ty, pokud tomu data dovolí, dojde až v srpnu na symposiu v Jackson Hole a poté v září. Předpokládáme, že tehdy Fed představí prognózu patrně již pracující se zahájením snižování tempa nákupů nejdříve od prosince, spíše však až od ledna 2022. V mezičase se pak nepochybně dočkáme množství komentářů představitelů Fedu, jejichž cílem bude připravit trhy na první krůčky utahování měnové politiky.

Trhy jsou tradičně v předhledící, tudíž lze během třetího čtvrtletí očekávat posun amerických tržních sazeb. Prostor je zejména u reálných sazeb TIPSů, které se již po Fed Minutes posunuly o zhruba 10 bazických bodů výše. Tento pohyb by měl zafungovat i jako podpora dolaru, proto očekáváme, že během třetího čtvrtletí lehce zmírní posilování eura, a dokonce i koruny. Stále totiž platí, že vyšší americké sazby negativně ovlivňují rizikové měny, zejména z rozvojových trhů.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2224 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 89,80 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2148 do 1,2259 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,52 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,44 až 25,61 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,79 až 21,07 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter