Australská centrální banka dále zvýšila sazby. Pomohla tím procyklickým měnám. Euro po včerejším US indexu ISM služeb zpevnilo nad 1,0700 EURUSD. Koruna pod 23,55 za euro.

Odpočítávání začátku taperingu může začít

Klíčové body

  • Členové měnového výboru Fedu začínají hovořit o snižování tempa nákupů aktiv.
  • Tzv. tapering podle nás nezačne dříve než v prosinci 2021, případně až v lednu 2022.
  • Trhy začnou snižování tempa nákupů zaceňovat už během třetího čtvrtletí, prostor je zejména pro růst tržních reálných sazeb.
Zdroj: Depositphotos

Euro posiluje a evropské sazby rostou. Trhy starého kontinentu zažívají scénář otevírání ekonomiky, který s vidinou rychlé ekonomické obnovy podporuje riziková aktiva. Ve Spojených státech jsme v podstatě to samé viděli během prvního čtvrtletí. Výrazné bylo přitom posílení dolaru a nárůst výnosů. Americké výnosy se však v posledním měsíci jako by zasekly. Platí to i pro reálné tržní sazby, které, mají-li osekat aktuální záporné hodnoty, budou potřebovat pomoc od Fedu.

A té se v tomto týdnu dočkaly. Ve středu zveřejněné Fed Minutes přinesly první zajímavou zmínku o možné diskusi měnového výboru o snižování tempa nákupů aktiv. V dokumentu konkrétně stojí: „Řada účastníků naznačila, že pokud bude ekonomika i nadále rychle postupovat směrem k cílům, bylo by vhodné na některém z nadcházejících zasedání začít diskutovat o plánu na úpravu tempa nákupů aktiv.“ Nejde sice o zcela jasný výrok, je z něj vycítit velká opatrnost, celkově lze ale říci, že odpočítávání tzv. taperingu může začít.

Jisté je, že Fed nebude chtít zopakovat scénář z roku 2013. Tehdy jsme viděli rychlé posunutí tržních reálných sazeb, měřeno americkými proti inflaci zajištěnými dluhopisy, tzv. TIPS, a to o více než 150 bazických bodů u desetiletého instrumentu (od května do září), což se nutně projevilo v rychlém utažení měnových podmínek. U desetiletého dluhopisu pak tento posun dosahoval více než 100 bodů (viz graf níže). Samotné ohlášení z května 2013, kdy tehdejší guvernér Fedu Bernanke tapering poprvé zmínil, trhy značně překvapilo. Ještě větší překvapení bylo, když snižování tempa nákupů nezačalo, jak trh věřil, už v září (Fed chtěl zkorigovat rychle rostoucí reálné sazby), ale až později v prosinci 2013. Na tom všem bude muset měnový výbor letos zapracovat, aby se obdobným překvapením vyvaroval.

Zdroj: Robin Brooks, IIF
Zdroj: Robin Brooks, IIF

První zmínku máme tedy za sebou. Další lze nepochybně čekat na červnovém zasedání, kdy bude představena i aktualizovaná prognóza. Očekáváme však, že stále půjde o velmi obecné komentáře bez jakýchkoliv detailů. Na ty, pokud tomu data dovolí, dojde až v srpnu na symposiu v Jackson Hole a poté v září. Předpokládáme, že tehdy Fed představí prognózu patrně již pracující se zahájením snižování tempa nákupů nejdříve od prosince, spíše však až od ledna 2022. V mezičase se pak nepochybně dočkáme množství komentářů představitelů Fedu, jejichž cílem bude připravit trhy na první krůčky utahování měnové politiky.

Trhy jsou tradičně v předhledící, tudíž lze během třetího čtvrtletí očekávat posun amerických tržních sazeb. Prostor je zejména u reálných sazeb TIPSů, které se již po Fed Minutes posunuly o zhruba 10 bazických bodů výše. Tento pohyb by měl zafungovat i jako podpora dolaru, proto očekáváme, že během třetího čtvrtletí lehce zmírní posilování eura, a dokonce i koruny. Stále totiž platí, že vyšší americké sazby negativně ovlivňují rizikové měny, zejména z rozvojových trhů.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2224 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 89,80 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2148 do 1,2259 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,52 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,44 až 25,61 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 20,79 až 21,07 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter