Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Okamžitá smrt po „kříži smrti“? Ne nutně

Akciové trhy mají za sebou jedno z nejvolatilitnějších období za posledních několik let. Dění na čínských trzích spojené s evidentním zpomalením druhé největší ekonomiky se podepsalo na naprosté většině světových titulů.  Do ohně nejistoty navíc přiložil i Federální rezervní systém, který bude tento týden rozhodovat o budoucí podobě americké úrokové politiky.

Z hlediska fundamentů je aktuální období poměrně bohaté. To samé platí i pro technickou analýzu. Podíváme-li se na vybrané hlavní akciové indexy, vidíme, že na většině z nich se v poslední době zformoval známý technický signál upozorňující na možný začátek medvědího trendu, tzv. „kříž smrti“, neboli „death cross“.

Tato formace je charakteristická pro situaci, kdy 50denní jednoduchý klouzavý průměr ze shora protne svého 200denního kolegu. Přesně to se stalo hned na několik indexech, jako je například S&P 500, Dow Jones, DAX či čínský Shanghai Composite a Hang Seng.

Dow Jones pohledem technické analýzy

S&P 500 pohledem technické analýzy

Mnozí investoři považují „kříž smrti“ za jasný signál k prodeji. Ne vždy to však platí, především pak z pohledu historické analýzy. Právě na tu se v případě amerického indexu S&P 500 zaměřil Stephen Suttmeier, hlavní akciový technik Bank of America Merrill Lynch. Ten při zkoumání zvoleného benchmarku zjistil, že „death cross“ není zas tak zlé znamení, jak vypadá a zní (viz graf).

V rámci analýzy vývoje S&P 500 v době po vytvoření „kříže smrti“ (v grafu zelená barva) Suttmeier zjistil, že šestiměsíční a roční výnosy benchmarku byly sice nižší než celkový průměr (fialová barva), avšak stále pozitivní. V opačném případě, při tzv. „zlatém kříži“ (modrá barva), tedy situaci, kdy 50denní klouzavý průměr protne 200denního kolegu zespoda, pak výnosy (6měsíční i roční) dosahovaly úrovní mnohem vyšších než průměrných.

Jiná situace je však ihned po samotném kříži. Datová společnost Bespoke Investment v rámci svého šetření vývoje indexu S&P 500 ukázala, že během prvního měsíce se sledovaný benchmark v průměru propadl o 1,38 %, přičemž pouze 20 % případů ze všech deseti pozorovaných skončilo během následujících třiceti dnů v plusu. V dalších šesti až dvanácti měsících se výnosy opět přehouply do zelených čísel, vyjma roku 2000 v době po splasknutí tzv. „dot-com“ bubliny.

Z hlediska budoucího vývoje společnost Bespoke očekává setrvání vysoké volatility. „V dohledné době očekáváme mnohem více propadů. Pokud uvažujete o uzavření svých pozic, doporučujeme využít pozitivních odrazů. Z dlouhodobého hlediska je pak na místě setrvat a držet se dlouhodobě rostoucího trendu,“ přepisuje slova analýzy server Business Insider.

Faktem ale je, že v blízké době je hlavním motorem trhů očekávané zasedání Fedu. Právě to by mohlo cenami zahýbat natolik, že veškerá historická pozorování pozbudou jakékoliv váhy.

Newsletter