OKD varuje: Neřízená insolvence je časovanou bombou

AKTUALIZOVÁNO – Neřízená insolvence je nejhorší možné řešení situace černouhelné firmy OKD. Serveru Roklen24 to sdělil mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Na hrozící insolvenci upozornila skupina Ad Hoc Group, která je novým vlastníkem těžební skupiny New World Resources (NWR), jež černouhelnou OKD vlastní. Podle AHG je třeba nalézt prostředky na financování OKD do konce dubna.

Čelechovský uvedl, že kromě ekonomických a sociálních dopadů by neřízená insolvence mohla v moravskoslezském regionu vést i k ekologické katastrofě. Hrozí totiž, že OKD nebude mít od prvního dne insolvenčního řízení zajištěné dostatečné finanční zdroje. Zároveň upozornil na nebezpečí, že insolvenční správce nebude mít dostatek času seznámit se s problematikou technicky náročného důlního provozu.

„Případné uzavření dolů vyžaduje důkladné plánování. Důl je nutné nepřetržitě větrat a odvádět z něj plyn. Voda z dolu se nepřetržitě odčerpává. Také se musí počítat se spontánními důlními zápary, ke kterým pravidelně dochází a které je nutné lokalizovat a tlumit dusíkem. Dopravní i větrací šachty se také musí denně kontrolovat a udržovat,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale Raymond Ekmark. Jednání zástupců vlády se skupinou AHG budou pokračovat v úterý.

Miliardář a obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner spolu s podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem nabídl státu, že budou provozovat firmu OKD. Svou investici ale podmiňují tím, že firma projde insolvencí, a zbaví se tak nevýhodných závazků. „Jsme připraveni pomoci státu s provozem OKD tak, aby byl co nejefektivnější. Domníváme se, že provozně může OKD fungovat ještě minimálně pět let, pokud nebude mít takzvané dluhy minulosti,“ řekl dnes ČTK Paukner. Mateřská NWR podle něj nyní OKD „vysává“ na půjčkách, za které si na úrokových sazbách inkasuje šest až sedm procent. Jde v dnešní době o naprosto netržní úrokové sazby, podotkl. 

 

Kolem #OKD začíná být dusno, horníci se bojí o práci. Skupina Ad Hoc Group, nový vlastník #NWR, navrhuje, aby záchranu OKD spolufinancoval stát.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 7. duben 2016

 

OKD také spravuje přes 400 kilometrů důlních chodeb, o které je zapotřebí se pravidelně starat. „Bez této nepřetržité údržby proto není možné důl znovu otevřít,“ upozornil Ekmark. Náklady na znovuobnovení těžby by v případě jejího neprofesionálního ukončení byly obrovské. 

Kromě nepříznivého vlivu na životní prostředí hrozí také sociální dopady na více než 13 tisíc zaměstnanců a jejich rodiny. „Pokud má váhu hlas našich 13 tisíc zaměstnanců a jejich rodin, žádáme vládu, aby zvážila plán, který společnost OKD předložila a který podpořila i skupina AHG. Možná to není politicky nejpopulárnější řešení, ale z dlouhodobého hlediska je to zdaleka nejbezpečnější a nejvíce smysluplné,“ poznamenal Ekmark.

Babiš: OKD lze mj. řešit odkupem dluhů státem či společnou firmou

OKD, která je ztrátová i přes úsporná opatření, dává práci přibližně deseti tisícům vlastních zaměstnanců a dalším více než třem tisícovkám pracovníků dodavatelských firem. Firma je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těží jej ve třech důlních závodech v jižní části Hornoslezské uhelné.

Horničtí odboráři upozornili ministry na možné tunelování v OKD

Newsletter