Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabila směrem k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Omikron, dolar a sázky na centrální banky

Zdroj: Depositphotos

Nová mutace se přes trhy přehnala poměrně bouřlivě. Viděli jsme ukázkový výprodej rizika a odliv kapitálu do bezpečných přístavů. Jedinou výjimkou bylo posilující euro proti dolaru.

Jak už historie mnohokrát potvrdila, americká měna v době rizikově averzní nálady posiluje. Včera tomu tak ale nebylo, naopak jsme viděli její oslabení jak v dolarovém indexu, tak proti euru. Nutno podotknout, že pátek nebyl „běžný“ obchodní den, jelikož se v USA obchodovalo zkráceně, tudíž likvidita nebyla nic moc. Celkově dolar proti euru oslabil skoro o procento.

Jak je to možné? Odpověď najdeme na dluhopisovém trhu a u výhledu americké měnové politiky. Pokles amerických výnosů byl mnohem větší než u evropských, což navazovalo i na přehodnocení sázek na to, kdy bude Fed podle trhu zvyšovat sazby. Přehodnocení jsme viděli nejen u eurodolarových futures, ale i Fed Fund futures. Ty ještě před pátkem zaceňovaly zhruba tři kola navyšování sazeb každé po 25 bodech do prosince 2022. Teď už jde „jen“ o dvě. To je poměrně rychlé přecenění za tak krátkou dobu, které potvrzuje, jak moc citlivě trhy novou mutaci vnímají, aniž bychom o ní měli více bližších detailů.

Otázkou teď je – bude přecenění pokračovat, nebo ho vystřídá poptávka po dolaru jako po bezpečném přístavu? Jelikož měl trh za poslední měsíc poměrně bouřlivou fázi sázek na vyšší sazby Fedu, prostor pro jejich korekci určitě je. Nečekali bychom ale, že se dostaneme výrazně pod očekávané dva hiky v roce 2022. Taková situace by připravila prostor pro silnější dolar z titulu poptávky po bezpečí, což by kurz mohlo dostat zpět minimálně k 1,1200 dolaru za euro – nehledě na technické ukazatele dolarové překoupenosti.

Za eurem naopak mimo přecenění sázek na Fed mnoho pozitivních faktorů nestojí. Evropa se potýká s oslabeným průmyslem z titulu omezení na straně nabídky, s drahými energiemi a teď nově i s oslabeným sektorem služeb z titulu lockdownů. Rizikem pro sentiment společné měny je především německý lockdown. U něho bychom tipovali opět o něco větší pravděpodobnost, jakmile se potvrdí první podezření na omikron. A nakonec tu je ECB. V jejím případě také došlo na přecenění výhledu sazeb, ovšem nebylo tak velké jako u Fedu. Navíc je možné, že nová mutace donutí Radu guvernérů k opatrnějšímu a pomalejšímu ukončování programu pandemických nákupů aktiv.

Jestliže by dolar začal opět globálně posilovat, pod tlak by se dostala i koruna. Tržní sazby už včera citelně přehodnotily výhled zvyšování úroků ČNB ze zhruba čtyř na horizontu tří měsíců na cca dvě. Koruna v návaznosti na to oslabila na hodnoty z konce října. Prostor pro další oslabení přitom zůstává, a to nejen z titulu rizikově averzní nálady, ale i spekulací kolem ČNB.

Guvernér ČNB Rusnok ještě před první zprávou o nové mutaci uvedl, že si dovede představit situaci, kdy úroky na prosincovém zasedání zůstanou beze změny. Předpokládá však, že padne návrh na další zvýšení, avšak ve „víceméně normálním rámci“. Vzhledem k omikronu pravděpodobnost prosincového scénáře stabilních sazeb o něco vzrostla, zatím ale zůstáváme u scénáře zřejmě opatrnějšího zvýšení, což podporuje i citelně slabší koruna.

Celkově počítejme s tím, že se tržní nervozita přelije i do příštího týdne. Volatilita zůstane zvýšená u dluhopisů i akcií, přičemž riziko bude hlavně na straně výprodeje rizikových aktiv, včetně měn. Zcela klíčové bude zjistit více o nové mutaci. Do té dobry se rizikově averzní nálady jen těžko zbavíme.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter