Omikron vnesl na trh další vlnu nervozity. Výprodej se nevyhnul ani koruně

Klíčové body

  • Posílení dolaru proti euru, které jsme viděli v pátek, už na začátku předposledního obchodního týdne roku nepokračovalo.
  • Risk-off nálada podpořená blížícím se koncem roku se projevila na pokračujícím poklesu evropských i amerických akciích.
  • Na měnách regionu se projevila pandemická situace, u koruny lze spekulovat o přehodnocování pozic před zasedáním ČNB.
Zdroj: Depositphotos

Rychlé šíření mutace omikron v Evropě a spekulace o síle vakcín proti této mutaci vnesly na trhy další vlnu nervozity. Ta se projevila ve výprodeji rizikových aktiv, včetně měn. Zatímco procyklické měny okamžitě oslabily, měny regionu odolávaly většinu dne. Nakonec ale i je zasáhl výprodej. Koruna se tak před zasedáním ČNB posunula krátce až téměř k 25,30 za euro.

Posílení dolaru proti euru, které jsme viděli v pátek, už na začátku předposledního obchodního týdne roku nepokračovalo. Americká měna naopak oslabila směrem k 1,1300 EURUSD. Rizikově averzní nálada se projevila na pokračujícím poklesu evropských i amerických akcií. Pandemická situace se podepsala i na klesajících cenách ropy. Poptávku jsme pozorovali u amerických dluhopisů. Nutno podotknout, že zbývající obchodní dny se ponesou v duchu slabší likvidity. Pozitivem dnešního rána je evidentní zvrat risk-off nálady projevující se v rostoucích evropských a amerických futures i výnosech a v silnějších procyklických měnách.

Koruna se během většiny pondělí obchodovala těsně nad 25,20 za euro. V odpoledních hodinách ale krátce oslabila až k hranici o deset haléřů slabší. Dnes ráno se kurz nachází zpět na včerejších ranních úrovních, což ukazuje jeho slušnou rezistenci vůči horší tržní náladě. Na měnách regionu se na začátku týdne projevila  situace kolem pandemie. U koruny lze rovněž spekulovat o na to navazujícím přehodnocení části pozic před středečním zasedáním ČNB. My nadále předpokládáme, že bankovní rada doručí další zvýšení sazeb v rozmezí 75 až 100 bazických bodů. Jak ale ve včerejším reportu upozornil Pavel Peterka, dokážeme si představit i další „překvapení“ dosahující hodnot listopadového hiku.

Tržní sazby s jestřábím výstupem počítají a zaceňují zvýšení úroků o zhruba 100 bodů na horizontu tří měsíců. K tomu přispěly komentáře členů bankovní rady ČNB z posledních týdnů, s důrazem na guvernéra Rusnoka zmiňujícího úroveň sazeb blízkou 4 % v příštím roce. To je v souladu s potřebou posunu úroků nad odhadovanou neutrální úroveň i s vytvořením příznivého prostředí pro posílení koruny.

Předpokládáme, že zvýšení sazeb o více než 75 bodů bude pro korunu rizikem zpevnění. Klíčový bude doprovodný komentář. Pokud by guvernér Rusnok i po prosincovém hiku zmínil možnost dalšího úrokového navýšení během prvního čtvrtletí, cesta směrem k hranici 25,00 za euro by byla pro začátek nového roku otevřená. Klíčové však bude nezhoršení pandemické situace, které by kurz mohlo před posílením pozdržet.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1293 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,46 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1225 do 1,1321 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,22 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,33 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,17 až 25,28 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,28 až 22,49 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter