Online seznamka, nebo domluvená svatba?

Problém nucených svateb a dětských nevěst je spojen zejména s islámskými zeměmi, nicméně i v Indii, která momentálně patří k nejrychleji rostoucím ekonomikám světa, svazek dvou lidí obvykle neiniciují nevyzpytatelné cesty lásky, nýbrž moudří příbuzní snoubenců, kteří rozhodli, že právě tito dva se k sobě nejvíce hodí. A co má taková indická aranžovaná svatba společného s online seznamováním?

Amitrajeet A. Batabyal ve svém článku původně vydaném na The Conversation, který publikoval také Business Insider, tvrdí, že je toho poměrně dost. Profesor ekonomie z Rochester Institute of Technology (RIT) se ve svém výzkumu zabýval právě fenoménem dohodnutých manželství.

Podle jeho závěrů jde v Indii o normu, která představuje nejméně 90 % všech uskutečněných manželství. Poměrně často dochází k podobným aranžovaným svazkům, kdy se na budoucím ženichovi a nevěstě dohadují jejich příbuzní, také v zemích jižní Asie, v některých částech Afriky, na Středním východě a ve východoasijských zemích, jako je zejména Japonsko a Čína.

Vysoké kreditní skóre? Zajistí vám dům, auto i rande

Jak ovšem Batabyal upozorňuje, nemusí jít přímo o svatby z donucení, jaké nám vyvstanou na mysli v případě dětských nevěst v islámských zemích. Lidé žijící v těchto komunitách často věří, že jejich rodiče a další blízcí příbuzní jsou zkrátka kvalifikovaní pro výběr jejich milostného partnera. Řada mladých Indů je dokonce přesvědčena, že jejich rodiče dokáží být při tomto důležitém životním rozhodnutí objektivnější než oni sami.

Lze si všimnout také toho, že v zemích, kde páry často pocházejí z dohodnutých manželství, dochází méně často k rozvodům. To by mohlo naznačovat, že rozhodování podle objektivních kritérií, spíše než z milostného poblouznění, poskytuje větší šanci na úspěšné manželství. Zatímco v Indii je míra rozvodovosti zhruba 1 %, ve Spojených státech je to 40 až 50 %.

Nicméně taková statistická data samozřejmě nejsou srovnatelná, jelikož v zemích, v kterých dochází k dohodnutým manželstvím, přirozeně panují zcela jiné legislativní i etické normy. Jinými slovy, zatímco v západních zemích je rozvod běžná věc, v zemích s tradicí aranžovaných manželství může něco takového plodit i morální odsudky.

 

Podle Batabyala však platí, že formy milostného sbližování v zemích, kde svatby plánují rodiče, a v západním světě, který byl vždy pyšný zejména na svou svobodu volby, se začínají v určitém smyslu nápadně podobat. Stačí se trochu zamyslet nad tím, jak fungují moderní internetové seznamky.

Vezměme si za příklad Match.com, jehož mechanismus fungování popisuje web MarriageThatIsArranged.Weebly.com. Do kolonek, jako je osobnost, zájmy či vzdělání, vyplníte to, jací jste vy, jakož i to, co byste chtěli po svém potenciálním partnerovi. Poté vás webové stránky spojí s těmi, kteří by se vám mohli zamlouvat. A buď najdete muže či ženu vašeho života, anebo si alespoň užijete pár vzrušujících schůzek.

A pokud patříte k těm, kteří jsou ohledně potenciálu internetových seznamek značně skeptičtí, možná ve vás vyvolají pochybnosti následující dva grafy ze serveru Time, které jsou sestavené na základě dat z průzkumu v newyorské čtvrti Manhattan o tom, jak si tamní obyvatelé našli svého partnera. Jak u heterosexuálních párů (první obrázek), tak zvláště u párů stejného pohlaví (druhý obrázek) je vidět, že zatímco „tradiční“ formy nacházení partnera, jako je seznámení přes přátelé, spolupracovníky, rodinu či v baru, spíše stagnují či upadají, milostné sbližování online naopak zažívá boom.

Seznámení dvou lidí na internetu je samozřejmě ještě dost daleko od rozhodnutí, zda si někoho vezmete či se za něj vdáte, nicméně určité paralely online seznamování a indických aranžovaných svateb ti jsou. Až na to, že zde vám (potenciální) nevěstu či ženicha podle určitých objektivních kriterií nevybírají uvědomělí příbuzní, ale jakýsi algoritmus schovaný kdesi za dveřmi virtuální reality. Nicméně je třeba podotknout, že ona objektivní kritéria, podle kterých by měly probíhat, resp. probíhají, tyto volby se mohou ve zmiňovaných případech výrazně lišit.

Láska v čase smartphonů: Kolik Čechů využilo seznamovací aplikaci?

 

Newsletter