Opatření proti koronaviru tvrdě dopadla na korunu. Ani zlotý a forint na tom nejsou dobře

Klíčové body

  • Koruna druhým dnem v řadě oslabovala o 15 haléřů.
  • Zlotý do konce týdne také nemá dobré vyhlídky.
  • Forint po potvrzení prodejního signálu oslabil o celé procento.
Businessman with smartphone standing over blurry grey background with double exposure of falling graphs and coronavirus sketch. Concept of financial crisis due to covid 19 pandemic. Toned image

Koruna do nového týdne vstoupila nejhůře, jak mohla. Uzavření pod důležitou rezistencí jí mohlo po pondělním oslabení o 15 haléřů dávat jistou naději. Oznámení přísných opatření proti koronaviru pro následující týdny však domácí měně sebralo jakékoliv naděje na zastavení ztrát.

Domácí měna včera po třech týdnech přestala odolávat rezistenci v oblasti 27,20-25 EURCZK a prudce oslabila o dalších 20 haléřů. Po měsíčním oslabování se sice koruna na přelomu září a října dostala na silnější úrovně pod hranici 27,00 korun za euro, nic ji ale nenahrávalo ke značnějšímu posílení a otočení trendu. Kurz se tak začal formovat do rostoucího trojúhelníku, který včera opustil ve směru trendu.

Koruna se vyšplhala až na 27,40 EURCZK a pro následující dny bude rozhodující, zda se předchozí rezistence na 27,25 EURCZK, která představuje 23,6% úroveň Fibonacciho retracementu z jarního oslabení koruny, stane supportem. Během včerejška zároveň došlo k dokonalému uspořádání klouzavých průměrů v rámci denního grafu. Klouzavé průměry o 10, 20, 50, 100 a 200 periodách jsou tak momentálně v tomto pořadí, co se týče vzdálenosti od spotového kurzu, což značí přítomnost silného střednědobého trendu.

Porušení tohoto uspořádání budeme sledovat jako varovný signál pro možné vyčerpání síly trendu. Na denním i čtyřhodinovém grafu zároveň oscilátor RSI nadále vykazuje rostoucí tendenci. V případě denního grafu tuto linii neporušil již tři měsíce a momentálně se ani nenachází v překoupené oblasti, tudíž možnost oslabení až směrem k 27,50 EURCZK určitě není mimo hru.

Co se týče polského zlotého, ten od konce srpna oslabil téměř stejným dílem jako koruna, nicméně během října byl schopen přes 60 % svých ztrát odmazat. Včera však v kombinaci s pondělní svící na páru s eurem vytvořil formaci „bullish engulfing“, která indikuje obrat trendu. Menší medvědí svíce následovaná silně býčí svící s větším tělem tak společně nahrává scénáři slabého zlotého v příštích dnech.

Dnes bude důležité, zda dojde k potvrzení této formace další býčí svící, když se kurz momentálně nachází poblíž hranice odporu na hodnotě 4,4960 EURPLN, kde 16. července našel své maximum v rámci daného swingu. Pokud zlotý oslabí nad tuto hodnotu, další rezistence na cestě budou 4,5118 a 4,5317 EURPLN.

Pár eura s maďarským forintem výše zmíněný „bullish engulfing“ přinesl již o den dříve, včerejší oslabení tak znamenalo konfirmaci obratu cenového vývoje. U forintu je většina faktorů dlouhodobě nakloněna k oslabování, tudíž by se maďarská měna po tomto obratu mohla dostat až zpět k 366 EURHUF. Podržet ztráty by mohla rezistence okolo 361,7 EURHUF, v jejíž blízkosti dnes ráno forint otevírá.

V případě zastavení ztrát na této hranici by mohlo dojít k vytvoření formace hlava a ramena, když by tato hranice odporu hrála roli druhého ramene. Neckline této formace by se nacházela okolo 356 EURHUF. V aktuálních tržních podmínkách jsme ale k tomuto obratu relativně skeptičtí a předpokládáme, že by měl forint oslabovat.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1745 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,56 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1715 do 1,1860 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 27,37 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 27,25 až 27,45 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 23,09 až 23,32 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

 

Newsletter