Opční seriál: Jak si vytvořit vlastní zajištěný fond? (část 1.)

Před pár dny jsem četl článek o srovnání zajištěných fondů. Samotný obsah článku mě nijak moc nezaujal, nicméně mě napadlo, že bych bez problémů mohl vytvořit podobný „fond“ bez zbytečných poplatků. Asi bych ho nazval LYNX DOD High Yield USD zajištěný fond. Zní to dobře, že ano? Tak se podívejme, jak si takový fond můžeme vytvořit…

Není fond jako fond

Investování do podílových fondů je v České republice široce oblíbené a řadí spíše mezi konzervativní způsoby investování. Pro odvážnější investory, kteří se chtějí o své finance starat sami, je často efektivnější investovat do fondů obchodovaných na burze označovaných jako ETF (Exchange Traded Funds). ETF jsou efektivnější v porovnání s podílovými fondy proto, že ETF je možné obchodovat v reálném čase, je možné zadávat inteligentní pokyny jako stop-loss na snížení ztráty a je možné nakupovat opce jako zajištění pro případ prudkých poklesů cen.

U konzervativních investorů jsou oblíbené garantované fondy. Tato „garance“ ale něco stojí. Zpravidla jsou to vstupní nebo výstupní poplatky dané procentem investované částky, poplatky za správu či nižší nebo omezený podíl na výnosech fondu. Často je i doba zainvestování přesně definována, a když by někdo chtěl vybrat prostředky dříve, pravděpodobně by zaplatil další poplatek a garance spojené s fondem by byly také omezené.

Tvorba fondu

Vraťme se ale k mému  LYNX DOD High Yield USD zajištěný fond. Lákadlem je hned název fondu – zajištěný fond. Investoři v České republice jsou hodně konzervativní, proto v rámci marketingu je vhodné působit i na psychologii. Další část High Yield. Kdo umí trochu anglicky, ví, že jde o spojení „vysoký výnos“, kterého chceme dosáhnout. A nakonec DOD, abychom byly i tajemní…

Nicméně jde o velice jednoduchou strategii DOD neboli Dogs of the Dow. Tato strategie se zaměřuje na výběr 10 titulů z indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA) s nejvyšší dividendovou výnosností k 31. 12. v daném roce. Investor pak nakoupí všech 10 titulů (se stejnou zainvestovanou částkou pro každý titul) a drží je do 31. 12. následujícího roku, kdy portfolio znovu rebalancuje. Pokud Vám to připadá jednoduché, tak je to v pořádku. Výběr titulů je vskutku jednoduchý!

Tabulka níže zobrazuje 10 Dogs of the Dow titulů k 31.12.2015.

Ticker

Název společnosti

Cena akcie

Dividendový výnos

VZ

Verizon

$46,22

4,89%

CVX

Chevron

$89,96

4,76%

CAT

Caterpillar

$67,96

4,53%

IBM

IBM

$137,62

3,78%

XOM

ExxonMobil

$77,95

3,75%

PFE

Pfizer

$32,28

3,72%

MRK

Merck

$52,82

3,48%

PG

Procter&Gamble

$79,41

3,34%

WMT

Wal-Mart

$61,30

3,20%

CSCO

Cisco Systems

$27,16

3,09%

 

V příštím článku si popíšeme, jak bychom mohli portfolio zajistit opcemi, aby se minimalizovaly potenciální ztráty a jak by vypadalo aktuální portfolio fondu pro rok 2016.

Zjistěte jak zajistit vlastní fond

Kouzlo získání zajištění se skrývá ve využití opcí. Naučte se využívat jejich výhod a staňte se zkušenějším a pokročilejším portfolio managerem. Všechny nezbytné informace k seznámení s opcemi najdete v knize Úspěšné obchodování s opcemi, kterou můžete získat zdarma zde. Zjistíte více o základech obchodování opcí a budou vám na názorných příkladech představeny další praktické strategie.

Lynx

Čtěte předchozí díly Opčního seriálu na Roklen24:

Opční seriál: Zamezte ztrátám svého portfolia díky opcím

Opční seriál: Jak získat extra příjem z akcií díky opcím?

Opční seriál: Chcete vydělávat na earnings? Využijte opce!

Opční seriál: 5 výhod opcí oproti akciím

Opční seriál: Pravidelné zisky prodáváním času

Opční seriál: Nákup akcií se slevou

Newsletter