Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Optimismus v eurozóně oslabuje ve stínu viru a globálních nedostatků

Klíčové body

  • Složený PMI index eurozóny oslabil proti srpnu na 56,2 bodu.
  • V rámci eurozóny zpomalil i sektor služeb, který má být vlivem nedostatku výrobních vstupů tahounem ekonomiky.
  • Velmi opatrná rétorika ECB v oblasti utažení podmínek měnové politiky zřejmě povede ke slabšímu euru.
Zdroj: Depositphotos

Hospodářský růst v eurozóně dle měření PMI v září zpomalil už druhý měsíc v řadě. Hodnota indexu se tak dále propadla proti červencovému rekordu za posledních 15 let. Složený index PMI pro eurozónu dosáhl po zpřesnění 56,2 bodu oproti srpnovým 59 bodům. Propad byl zaznamenán v eurozóně i v sektoru služeb, který v měření PMI dosáhl 56,4 bodu oproti srpnovým 59 bodům. Zpomalení hospodářství bude v následujících měsících zřejmě pokračovat. Současný výpadek kondice ekonomiky je způsoben především ochlazením poptávky a trvajícím omezením na straně nabídky.

V září došlo v rámci eurozóny také ke zpomalení tempa přírůstku nových objednávek a tvorby pracovních míst, což je v souladu s tezemi ohledně začátku mírného ochlazování poptávky. Hlavním důvodem však zůstává nedostatek výrobních vstupů – tedy potíže na straně nabídky. Odhady budoucího vývoje tržeb v rámci měření PMI byly v září nejméně optimistické od února letošního roku.

Inflační tlaky v eurozóně minulý měsíc i přes mírné uvolnění poptávky sílí. Růst cen výrobních vstupů, který táhne především jejich nedostatek, byl v září nejrychlejší od července roku 1998. Ceníky výrobců pak zaznamenaly třetí nejvyšší růst cen v historii měření. Vyšší růst byl v eurozóně zaznamenán pouze v červnu a červenci. Za dobu měření PMI obecně platilo, že růst cen vstupů a výstupů byl předzvěstí výrazného posílení ekonomické aktivity. Otázkou je, zda toto bude platit v současné situaci, kdy sílí inflační tlaky a zároveň už lehce zpomaluje ekonomický růst v eurozóně.

Vzhledem k tomu, že výrobní podniky bude zužovat nedostatek materiálů a pracovní síly i v roce 2022, bude posilování ekonomické aktivity v eurozóně stát především na sektoru služeb. Sektor služeb se po rozvolnění protipandemických pravidel v eurozóně znovu nadechl. Během září však index PMI tohoto sektoru klesl na 56,4 bodu oproti srpnovým 59 bodům. Tento výsledek je čtyřměsíčním minimem a poukazuje na mírné ochlazení poptávky i v sektoru služeb. Za tím stojí sílící nejistoty a obavy z ekonomické či pandemické situace během podzimu. Zástupci sektoru služeb v PMI jsou ale stále optimističtí, co se týká poptávky po službách v dalších 12 měsících. Sází především na další rozvolnění opatření na světových trzích, což vyústí v silnější zájem o jejich služby. Míra jejich optimismu byla i tak v září nejnižší za 6 měsíců.

Výše popsaný stav ekonomiky eurozóny je zásadní pro vývoj kurzu eura. Problémy s uspokojením poptávky a možné zhoršení ekonomického výhledu by byly fundamentem pro slabší evropskou měnu. Pro euro se problematicky jeví i z pohledu utažení měnové politiky velmi opatrná rétorika Evropské centrální banky. Dle současného výhledu lze očekávat, že ECB začne s utahováním své měnové politiky později než Fed a další světové centrální banky. V souvislosti s opatrnou rétorikou ECB v kombinaci s nižším než očekáváným ekonomickým růstem v eurozóně v průběhu dalších měsíců můžeme očekávat vyšší rizika slabšího eura.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1579 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,97 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1565 do 1,1638 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,33 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,87 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,24 až 25,39 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,71 až 21,95 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter