Ve druhé polovině týdne čeká investory nabitý makroekonomický kalendář. Klíčovým bodem středečního večera bude zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu. Po uzavření trhů reportuje výsledky technologický gigant Nvidia. Čtvrtek přinese data o HDP USA a jádrovém deflátoru PCE, přičemž očekávání ukazují na pokračující ekonomické zpomalení a přetrvávající inflační tlaky. V pátek pak dorazí inflační statistiky z Německa a USA, které by mohly potvrdit přetrvávající inflaci a signalizovat oslabování spotřebitelské aktivity.
Večer bude zveřejněn zápis z posledního zasedání FOMC. Může nabídnout cenný pohled na to, jak centrální bankéři vnímají vliv celních opatření na ekonomiku Spojených států, budoucí vývoj úrokových sazeb či ekonomické prognózy. Velkou pozornost investorů si zaslouží také technologický gigant Nvidia, který oznámí své kvartální výsledky po uzavření hlavní obchodní seance.
Nvidia se stala jakýmsi barometrem akciového trhu. Očekávání investorů jsou jako vždy extrémně vysoká. Důvodem optimismu je mimo jiné nově oznámené obchodní partnerství se Saúdskou Arábií a také se Spojenými arabskými emiráty. V rámci dohod má Nvidia dodat stovky tisíc nejpokročilejších AI čipů. Společnost tak výrazně posiluje svou přítomnost v klíčových regionech Blízkého východu. Na druhé straně na čínském trhu ztrácí podíl kvůli nově zavedeným exportním opatřením ze strany americké vlády. CEO Jensen Huang ostře zkritizoval americkou politiku. Společnost se snaží čelit současným překážkám prostřednictvím už zavedeného vývoje nových AI čipů, které budou lépe přizpůsobeny exportním omezením. Tímto krokem usiluje o obnovení své pozice na čínském trhu, kde její podíl v důsledku regulací převzal domácí konkurent Huawei.
Ve čtvrtek nás čekají data z různých oblastí americké ekonomiky, včetně revize údajů o HDP za první čtvrtletí 2025. Očekává se, že data potvrdí pokles -0,3 % mezikvartálně. Pokud bude zveřejněná hodnota odpovídat očekávání, trhy pravděpodobně zareagují neutrálně. V případě výraznější revize by mohlo dojít k pohybům na americkém dolaru a akciových trzích. Zároveň bude zveřejněn i jádrový deflátor PCE, který by měl podle očekávání zůstat beze změny na úrovni 3,5 %. Hodnota potvrzuje přetrvávající inflační tlaky. Pokračovat budou také mezi-týdenní data. Konkrétně lze uvést nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Kde se očekává mírný nárůst z 227 000 na 229 000, což by naznačovalo lehké zvolnění na americkém trhu práce.
V pátek budou zveřejněny inflační data z Německa a inflační indexy PCE z USA. Připomeňme si, že meziroční jádrová inflace v USA stále dosahuje 2,6 %. Hodnota je dlouhodobě nad cílem americké centrální banky. Stejný, ne-li vyšší dubnový výsledek zvyšuje pravděpodobnost delšího období vysokých úrokových sazeb. U meziměsíční jádrové inflace se očekává růst o pouhých 0,1 %, což naznačuje velmi mírný cenový tlak. Jelikož se jedná o dubnová data, firmy dosud výrazněji nezasahovaly do cenové politiky, a inflace tak zůstává „lepkavá“, ale bez známek zrychlování. Podle aktuálních predikcí se očekává i pokles příjmů domácností, který by mohl vést k omezení spotřeby a signalizovat tak slábnoucí spotřebitelskou aktivitu.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1327 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,59 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1296 do 1,1415 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,90 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 21,98 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,85 až 24,98 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,80 do 22,06 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo