Ostrý WSJ: Trump se musí zásadně změnit nebo skončit

Kandidát americké Republikánské strany Donald Trump by měl do začátku září změnit způsob své kampaně, nebo odstoupit. Napsal to dnes list The Wall Street Journal (WSJ), který dal Trumpovi jako termín pro možnou změnu svátek práce, jenž připadne na 5. září. „Pan Trump si znepřátelil svou stranu a nevede kampaň kompetentním způsobem,“ napsal list, který, jak poznamenala agentura Reuters, většinou straní republikánům. Dnešní článek agentura hodnotí jako nezvykle kritický.

„Okno pro změnu se (pro Trumpa) zavírá,“ stojí v článku, který také vyzývá miliardářovy příznivce, aby přiměli svého kandidáta vést disciplinovanější kampaň. „Když se jim k tomu pana Trumpa nepodaří přimět do svátku práce, nezbude straně nic jiného, než se svého kandidáta coby beznadějného vzdát a zaměřit se na záchranu Senátu a Sněmovny a na další volby nižší úrovně,“ stojí v článku.

Svátek práce v USA tradičně uzavírá letní prázdniny a ve volebním roce pak otevírá poslední fázi předvolební kampaně. Volby se budou konat 8. listopadu.

Trump: Média mohou za to, že prohrávám v průzkumech

List Trumpovi doporučuje, aby „přestal vinit všechny ostatní a rozhodl se, zda se chce chovat jako někdo, kdo stojí o to být prezidentem, anebo předat nominaci Mikeovi Penceovi,“ stojí v článku s odkazem na guvernéra Indiany, který s Trumpem kandiduje na úřad viceprezidenta.

WSJ podotýká, že Trump se mylně domnívá, že hulvátská atmosféra na jeho setkáních se stoupenci se přetaví ve voličské hlasy a že mu stačí spolehnout se na sociální sítě, místo aby utrácel peníze a snažil se získat voliče v rozhodujících státech.

Švejkování IX. Všichni na Trumpa! Eastwood zasahuje

Trump má dnes (v noci na úterý SELČ) v Ohiu přednést projev o svých záměrech v zahraniční politice. Podle agentury AP chce prosazovat realismus a bude se hlásit jako ke spojenci ke každému, kdo bude ochoten připojit se k boji proti radikálnímu Islámskému státu.

Trump se v minulosti vyjadřoval pochvalně o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi; Trumpovi kritici včetně soupeřky z Demokratické strany Hillary Clintonové poukázali na další zprávu o prokremelské orientaci Trumpova týmu. List The New York Times napsal, že šéf Trumpova volebního štábu Paul Manafort je na seznamu osob zapojených do podezřelých transakcí bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Podle informací ukrajinské protikorupční agentury od něj dostal přes 12 milionů dolarů (přes 300 milionů korun). Manafortův advokát tuto informaci popřel.

Trump nejnebezpečnějším mužem světa? Proč?

Newsletter