Ožebračí ESG, další direktivní nástroj Green Dealu, střední třídu?

Zdroj: Depositphotos

Po dlouhé době „temna“, kdy pokyny „ÚV“ v Bruselu ohledně Green Dealu slepě poslouchaly hlavně automobilky, ale i další průmyslová odvětví, se „díky“ zdražování všeho všem, odlivu průmyslu za hranice EU a úbytku pracovních míst (a to je jen stěžejní výčet „úspěchů“ první pětiletky bohužel i současné Evropské komise) začalo i na úrovni velkých profesních svazů a firem protestovat, že tak to fakt dál nejde a nepůjde.

Nejde přitom z jejich strany ani tak o zhanobení základní ideje zeleného údělu pro Evropu podnikat a žít takovým způsobem, aby i generace po nás mohly dál na Zemi fungovat alespoň stylem carpe diem. Ale jde o kritiku metodiky zelené dohody, zjednodušeně řečeno – hned vypněte všechno fosilní, pryč se spalovacími motory aut, a potom narvěte energetické soustavy hlavně sluncem a větrem. I když nikdo neví, co to bude stát a co to s ekonomikou udělá, neb jaksi chyběly a chybí dopadové analýzy.

Volá se sice už po ráciu, byť ani to nadále např. nebrání bankám „kádrovat“ žadatele o úvěr podle jejich tzv. ESG reportů: „Ty vůbec nemáš „soudruhu“ ESG? A tady vidím takový nehezký nákup od Číňanů, aj aj.  No to ti úvěr nedáme, nebo možná dáme, ale místo dvou, zaplatíš na úrocích procent pět. Že je to drahé? Vstup do ESG a je to.“ Člověk jako kdyby slyšel předlistopadové kádrováky – nejsi ve straně? Nedostaneš podnikový byt, nemůžeš odjet do kapitalistické ciziny, tvé děti nebudou chodit se svými kamarády do pionýra, atd. atd. Prostě regulace a normativy, kdo jak má fungovat (leckdy hůře- jak má dokonce „správně“ žít) stále nemizí a asi jen tak nezmizí. „Pouhé kosmetické změny předpisů nás ani trochu nepřiblíží k tomu, abychom se stali konkurenceschopnějšími. Naprosto nepřeháním. A nemůžeme přesvědčit mezinárodní investory, že evropské firmy jsou atraktivní,“ citují například Novinky.cz generálního ředitele německé společnosti Siemens Energy Christiana Brucha.

Lze z toho vyvozovat i například to, že v rámci Green Dealu má dojít k přesměrování finančních toků a tím k přerozdělení vlivu na jiné skupiny nově vytvářeného establishmentu? Podle všech dosavadních indicií včetně výše popsaného basic principu reportu ESG, to tak nejen vypadá. Jenže je vůbec možné připravit o vliv v minulosti etablované (a třeba právě z fosilního byznysu) nejsilněji finančně skupiny či rodiny? Těžko, a kdo má všech pět pohromadě, nechce ani pomyslet natož podporovat úvahy podobné pořádkům v ČR „revolučního“ roku 1948. Byť dnes nejsou vedené přes zabavení majetku a kriminál, ale „jen“ potencionální bankrot firmy, když se nepodvolí ESG nebo nezačne podnikat v jiném oboru, aniž by jí to dávalo logiku.

Ti nejbohatší bývají také, díky chytré armádě specialistů a odborníků všeho druhu, kterými se pragmaticky obklopili, aby chránili jejich nabyté jmění a bránili je před výdobytky idealistických ideologů snících po staletí o rovné společnosti pokud možno v hávu zeleném, nejprozíravější. A dávno již vstoupili a podnikají i v oborech preferovaných současnou EU, čerpají dotace, i to proklaté ESG někomu zadají, aby je vyplnil k spokojenosti bankovního drába. Dál si tak zvyšují nejen výši svého jmění, ale i společenský kredit a uznání. Právem, nezáviďme jim to.

Z logiky věci ale pak plyne, že ten, kdo bude na celé této trachtaci nejvíce bit, je a bude tradičně střední třída. Po těch nejchudších ani současná evropská vládní garnitura s výjimkou plánovaných příplatků na benzín a naftu či povinné zateplení jejich dom/bytů, nebo zákazu topit dřevem, snad už více nechce (i tak to ale není málo). Naopak jim hodlá dorovnávat životní diskomfort. Jak jinak – dotacemi, které musí ale odněkud naplnit a je nabíledni se domnívat, že vše odskáčou příjmy střední třídy (skrze daně, emisní povolenky, jiné platby), z níž se ale někteří (otázkou je kolik jich bude) dostanou v sociálních sférách o patro níže.

Znovu opakuji – toto není volání po větším zapojení těch nejbohatších do přerozdělovací pokladny EU. Což si mimochodem přeje jeden z nejvýznamnějších ideologů současného směřování EU a někdejší místopředseda EK Nizozemec Frans Timmermens. Jen upozorňuji na to, že tak, jak je současná evropská politika nastavena skrze stále dogmatické a iracionální cíle Green Dealu včetně ESG, povede nikoli k větší prosperitě a rovnosti, jak si bláhově myslí její zastánci, ale zchudnutí dalších milionů Evropanů.

Nikdo ve světě nejde touto cestou a trvat na tom, že z ní nejde vůbec sejít, obejít ji či opustit a vydat se jiným směrem, připomíná děsivý refrén linoucí se za dob socialistického Československa ze stejnojmenné rozhlasové stanice v době hlavních večerních zpráv: „Kupředu levá, kupředu levá, zpátky ni krok.“ Díky, ale nechci. Střední třída je absolutním základem každé demokratické společnosti, bez její podpory přichází radikalismus. Je jedno, jestli zprava nebo zleva.

Zdroj: Bloomberg, Reuters. Seznam zprávy, Novinky

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter