P2P deriváty. Příležitost, nebo další bublina?

Vše začalo, pro někoho možná bláznivou, snahou reformovat stávající podobu bankovního sektoru. Dnes už však pochybuje jen málokdo, budoucnost patří finančním technologiím. Nové metody financování si nezadržitelně získávají čím dál tím více příznivců, a to především na Wall Street.

S rozmachem tzv. peer-to-peer financování, které umožňuje obejít složitý a zdlouhavý systém bankovního úvěrování, se začínají objevovat nové druhy cenných papírů. V jejich případě je podkladovým aktivem právě poskytnutá online půjčka vybrané společnosti či projektu. Momentálně nejaktivnější jsou v tomto směru obzvláště velké americké banky, které P2P půjčky hromadně skupují a v rámci rozdělených tranší emitují své vlastní deriváty.

Obliba těchto instrumentů je mezi investičním publikem značná. Není se také čemu divit, výnos P2P derivátu se dnes pohybuje na úrovni 7,6 %, což je ve srovnání například se stáními dluhopisy mnohonásobně atraktivnější číslo. Stejně tak jsou instrumenty tohoto typu používány i jako forma zajištění již zakoupených úvěrů.

„Pokud vytvoříte syntetický produkt mající všechny znaky peer-to-peer úvěru, včetně výnosu i rizika, můžete si být jisti, že poptávka po něm bude obrovská,“ řekl pro agenturu Bloomberg Brendan Dickinson, ředitel společnosti Canaan Partners. „Naše společnost již zainvestovala do LendingClubu i do platformy Orchard. Teď plánujeme výdaj o velikosti 5 až 10 milionů dolarů do firmy, která by nám vytvořila vlastní tranše P2P derivátů,“ dodal.

Ne všichni však sdílejí takové nadšení. Někteří investoři poukazují na možná rizika těchto instrumentů, připomínajíce především poslední finanční krizi. Tehdejší bublina na úvěrovém trhu se taktéž nesla ve znamení rizikových swapů úvěrového selhání navázaných na poskytnuté hypotéky. „Celá situace mi připomíná vývoj před šesti lety,“ vyjádřil svou nejistotu Frank Rotman, spoluzakladatel společnosti QED Investors. „Všichni se honí za tím největším výnosem z něčeho, o čem ale sami ani nic neví. To mi přijde opravdu děsivé“, řekl investor.

Naprosto v klidu naopak zůstává investiční veterán z Morgan Stanley, Michael Edman. Ten se před šesti lety podílel na vytvoření swapů úvěrových selhání, které umožnily investorům vsadit na pokles cen dluhopisů navázaných na hypoteční listy. Podobnost současné situace a té z roku 2008 je dle Edmana velmi malá. Z jeho pohledu poslouží nový druh derivátu především jako forma zajištění a taktéž napomůže k mnohem efektivnějšímu ocenění podkladových půjček.

Expert na Peer to Peer: Vydělají věřitelé i dlužníci

P2P financování láká velké hráče

Newsletter