Pádem ruské ERB bank končí s podnikáním „zombie“ 90. let

Banka s ruským kapitálem ERB bank není schopna dostát svým závazkům. Dnes to oznámila Česká národní banka. Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy je situace pikantní tím, že jde o první pád banky v ČR po třinácti letech. V Česku tak se svým podnikáním končí „zombie“ 90. let. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek doplnil,  že se ERB banka potýkala s opakovanými účetními ztrátami, které značně zredukovaly její vlastní jmění.

„Informace, které jsme schopni vyčíst z veřejně dostupných zdrojů říkají, že jde o jednu z nejmenších bank na tuzemském trhu,“ dodal Sobíšek. Podle něj jí vaz  zřejmě zlomily nesplácené úvěry, jejichž podíl se pohyboval mezi 40 a 50 procenty. „Jejich velká část byla klasifikována v nejhorší kategorii – ztrátové úvěry. Jsem přesvědčen, že konec této banky nepředstavuje pro tuzemský bankovní trh žádné systémové riziko,“ dodal Sobíšek.

Analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl poznamenal, že v případě ERB se nejedná o tak velké překvapení. Banka byla několikrát podezřelá z nekalých praktik, které se ale prozatím nepotvrdily. „V případě finančních institucí, kde majetková struktura končí v Rusku, jsou takovéto situace více než občasné. ERB není první ani poslední bankou z Ruska, kterou by potkal bankrot kvůli případnému podvodu na klientech,“ řekl. 

 

 

Kovanda připomněl, že ačkoli ERB bank svoji licenci získala až v roce 2008, její kořeny sahají už do roku 1996. Tehdy skupina IPB a ruská banka Vozrožděnije založily její matku, První českou-ruskou banku. Ta se soustředí na financování vzájemného obchodu mezi Ruskem a ČR. Po pádu IPB přešla do rukou ČSOB a následně České konsolidační agentury, od které ji koupili lidé napojení na plynárenský kolos Gazprom. S žádostí o udělení licence pro svoji dceru uspěla v roce 2008 až na několikátý pokus.

Hned od začátku působení dcery, dnešní ERB banky, v ČR, tedy od roku 2008, byl vzájemný vztah s ČNB poznamenán tenzí a nepříliš standardním jednáním ERB bank. Tyto tenze se svého vyvrcholení dočkaly letos. „ERB banka zjevně měla špatně nastavený obchodní model, tíživě na ni dopadlo i uvalení sankcí Evropské unie na Rusko, které neblaze poznamenalo česko-ruský obchod. Vyloučit nelze ani možné kriminální aktivity představitelů banky, na něž mohlo být kvůli oslabení česko-ruského obchodu najednou „více vidět“ nebo se jim tento útlum ve vzájemném obchodu mohl stát určitým spouštěčem,“ konstatoval Kovanda.

Do sedmi pracovních dnů musí Garanční systém finančního trhu začít s výplatou náhrad vkladů klientům, očekává výplatu náhrad vkladů za celkem 3,6 miliardy korun. „Klienti, jejichž vklady nepřesahují u ERB objem 100 tisíc eur, mohou zůstat klidní. Vklady jsou u Garančního systému finančního trhu pojištěny do výše 100 tisíc eur. Velká část klientů se, dle mého názoru, bohužel se svými penězi znovu neuvidí,“ uvedl Bostl. ERB měla v portfoliu i větší počet firem a fyzických osob s vklady přesahující pojištěný limit a je možné, že se najdou firmy, které se budou kvůli potenciálnímu krachu ERB potýkat s existenčními problémy.

Newsletter