Ve středu proběhne zasedání bankovní rady ČNB. Ke změnám úrokových sazeb nedojde. Rada bude hodnotit současný vývoj ekonomiky, který je víceméně v souladu s únorovou prognózou. Rizika spojená s pandemií viru COVID-19 zřejmě způsobí odklad zvýšení úrokových sazeb na druhou polovinu tohoto roku. Mezi rizika řadí někteří členové bankovní rady také počínání vlády ve fiskální oblasti. Se zvýšením sazeb v letošním roce bankovní rada stále počítá. Její členové jsou však opatrní a zdůrazňují, že ve světle rizik není kam spěchat.
Pro českou korunu je hlavní událostí týdne měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky, které proběhne ve středu 24. března 2021. Na zasedání bude přítomno všech 7 členů rady. Na posledním zasedání, které proběhlo 4. února, nechala rada ČNB jednomyslně úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 0,25 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1 %. Poslední změna úrokových sazeb proběhla v květnu roku 2020, kdy došlo ke snížení sazeb na stávající úroveň.
Na středečním zasedání ČNB nedojde ke změně úrokových sazeb ani tentokrát. V rámci české i světové ekonomiky existuje stále příliš rizik a nejistot. Tempo vakcinace v zemích EU je pomalé a konec, či alespoň uvolnění protiepidemických opatření je v nedohlednu. Rozsah dopadů pandemie na ekonomiku je stále nejistý. V takové situaci nelze předpokládat, že by rada České národní banky odsouhlasila změnu současného nastavení úrokových sazeb. To koneckonců podporují i poslední vyjádření členů bankovní rady, kteří byli v oblasti změn v měnové politice velmi opatrní.
Z komentářů členů bankovní rady je však zřejmé, že se změnami úrokových sazeb v letošním roce stále počítají. Rozhodnutí o změně tak v současné době pouze odkládají na pozdější termín. Národní i nadnárodní instituce, včetně ČNB, stále počítají se zlepšením pandemické situace, rychlejším tempem očkování a se svižnou ekonomickou obnovou ještě v roce 2021. Současný vývoj ekonomiky je v zatím v souladu s únorovou prognózou. Je ale dost dobře možné, že tempo očkování se nezrychlí dle očekávání, což pandemickou situaci nikterak nezlepší, navíc to bude mít dopad na načasování očekávané ekonomické obnovy. A pokud by se k tomu přidala další pandemická vlna, mohla by ČNB své rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb posunout až na další rok. V Roklenu stále počítáme s minimálně jedním zvýšením sazeb v druhé polovině roku. Alternativní optimistický scénář by mohl ukázat až dvě zvýšení, bylo by však potřeba znatelně urychlit vakcinační proces.
Kondice ekonomiky České republiky je v současné době relativně dobrá. Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí roku 2020 klesl meziročně o 4,7 %, což byl nad očekávání dobrý výsledek vzhledem k prognóze a pandemické situaci. Obecná míra nezaměstnanosti v lednu 2021 seděla na 3,3 % a průmyslová produkce meziročně rostla o 0,9 %. Průměrná hrubá mzda rostla i v posledním čtvrtletí loňského roku a dosahovala 38 525 Kč, což odpovídá nominálnímu meziročnímu růstu 6,5 %, kdy ČNB v rámci prognózy předpokládala pouze růst ve výši 2,2 %. Vzhledem k povaze šoku, který má jiné parametry než např. krize z let 2008 a 2009, by mohla přijít svižná ekonomická obnova – pokud však nedojde ke zhoršení pandemické situace.
Členové bankovní rady ČNB stále počítají s růstem úrokových sazeb, a to i přes nad očekávání komplikovaný start roku 2021 v české ekonomice. To vedle slibných výsledků českého hospodářství a očekáváné ekonomické obnovy tlačí na silnější korunu. Ta by měla i dle prognózy ČNB v průběhu roku 2021 posilovat. Pokud kurz nebude ve druhém čtvrtletí tohoto roku posilovat, pak se otvírají dveře pro možnost odvážnějšího utažení měnové politiky. To by poté vedlo k posílení koruny.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1884 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,09 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1841 do 1,1941 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,06 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,04 až 26,19 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,86 až 22,07 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.