Dolar smazal malou část svých zisků, pohybuje se kolem úrovně 1,0980 EURUSD. Měny regionu se stále obchodují na slabších úrovních. Koruna nad 25,35 za euro a nad 23,05 za dolar.

Pařížský masakr a jeho dozvuk na ropném trhu

Pátek třináctého dostál své neblahé pověsti. Teroristický útok si v Paříži vyžádal 129 lidských životů společně s desítkami zraněných a stal se tak jednou z nejkrvavějších evropských událostí z posledních let. Zaměříme-li se na reakci trhů, je možné vidět záporný „gap“, se kterým dnes některé akciové indexy otevřely, jenž však byl v průběhu dne umazán. Obdobný scénář bylo možné pozorovat i na některých eurových párech, myslích obyvatel starého kontinentu však nikoliv.

Nervozita obyvatel Evropy tedy stále pokračuje, zatímco na trzích postupně odeznívá. Najdou se ovšem instrumenty, které z nešťastné události výrazně profitují, resp. profitovaly, na rozdíl od většiny ostatních. Šlo především o tzv. bezpečné přístavy, mezi které patří například zlato, stříbro, platina a paladium, ale ze zisků se těšila rovněž i ropa. Právě černá komodita by se z hlediska rýsujícího se boje s islámskými radikály mohla „dočkat“ určitého cenového oživení.

Mnozí obchodníci v souvislosti s východním konfliktem uvádí nejistotu a geopolitická rizika jakožto hlavní fundamenty možného zvratu ropných cen. Vyhrocení boje západních zemí s Islámským státem potvrzuje například francouzské bombardování města Rakka, ale i americký útok vůči místům, kde se nacházejí syrské zásoby cisteren s palivem. Vojenský zásah by tak dle představy mnohých expertů mohl znamenat narušení dosavadních toků v rámci světového trhu s ropou, a tedy i vyšší ceny.

Této představě však nevěří Michael Scialla, analytik investiční banky Stifel. Te jen naopak přesvědčen, že je velice brzo na to, abychom predikovali, jaký dopad budou mít dozvuky pařížského neštěstí.

„Stále nevidím jakoukoliv výraznou překážku na straně ropné produkce,“ řekl Scialla pro server CNBC. Dle jeho názoru by událost mohla negativně ovlivnit například poptávku ze strany evropských aerolinek, které by ze strachu z dalšího útoku pravděpodobně čelily největšímu odliv zákazníků. Nabídková strana by však měla zůstat nedotčena.

Johannes Benighi tento názor potvrzuje. Dle jeho mínění pařížské útoky vyvolaly „pouze“ mnohem koordinovanější akce vůči Islámskému státu, než tomu bylo kdykoliv předtím, na ceny ropy ale výraznější vliv mít nebudou. Benighi argumentuje především tím, že islámští radikálové ovládají velice malé množství ropných nalezišť. Jejich celková denní produkce dosahuje zhruba 20 tisíc barelů, což je ve srovnání například se Saúdskou Arábií naprosto zanedbatelné množství.

Fakt, že ropní producenti na síle neztrácí, potvrzuje i pokles průměrné ceny galonu ropy mající původ u Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC). Agentura Bloomberg dnes reportovala, že cena barelu zmiňované ropy dnes poprvé od roku 2009 klesla pod 40 dolarů. S tímto poklesem bychom se tedy mohli dočkat dalšího propadu energetické komodity, a to i přes všechno dění související s pařížskými útoky. 

Newsletter