Páteční intervence na koruně nemusela být poslední. Dojde i na zvýšení sazeb

Klíčové body

  • Česká národní banka v pátek intervenovala na devizovém trhu, aby tak zabránila oslabování kurzu koruny.
  • Intervence má zabezpečit likviditu trhu a omezit proinflační vliv oslabujícího kurzu.
  • Data o inflaci za únor potvrdí nutnost zvýšení sazeb ČNB, meziroční tempo růstu cen by mělo překonat deset procent.
Zdroj: Depositphotos

Česká národní banka v pátek intervenovala na devizovém trhu, aby tak zabránila oslabování kurzu koruny. Reakcí domácí měny bylo posílení o zhruba 30 haléřů, které však během dne z velké části smazala. Vzhledem k trvající risk-off náladě, která se projevuje úprkem tržních účastníků do bezpečných přístavů, je pravděpodobné, že páteční zásah nemusel být poslední.

ČNB uvedla, že „je aktivní na devizovém trhu a provádí operace, aby tlumila nadměrné výkyvy kurzu a oslabování koruny“. Tato aktivita je dle vyjádření nezbytná pro plnění jejích zákonných cílů a je plně v souladu s předchozí komunikací ČNB. Centrální banka se tímto způsobem snaží udržet hladké fungování trhu (likviditu), finanční stabilitu, a především chce omezit vliv slabší domácí měny, která ještě více zintenzivňuje současné proinflační prostředí.

Ke krocení inflačních tlaků se tak vedle úrokových sazeb, které jsou hlavním nástrojem centrální banky, přidají i případné zásahy proti oslabující koruně. Nepředpokládáme však, že by tato situace jakkoliv ovlivnila výhled zvýšení sazeb ČNB na březnovém zasedání o 25 až 50 bazických bodů. Tuto potřebu by podle nás měla potvrdit ve čtvrtek zveřejněná data o únorové inflaci výrazně překonávající desetiprocentní meziroční růst.

Stejnou strategii jako ČNB zaujaly i některé ostatní centrální banky regionu. Například polská centrální banka intervenovala v minulém týdnu zřejmě hned několikrát, přičemž na poslední zásah došlo rovněž v pátek. Podle informací agentury Reuters šlo dokonce o koordinovanou intervenci spolu s Českou národní bankou. Ke stejnému načasování u obou měnových autorit zřejmě přispěl vývoj předchozích dní, kdy koruna i zlotý intenzivně oslabovaly, což bankovní rada nepochybně debatovala na čtvrtečním jednání. Samotný zásah mohl mít i jistý punc prevence, jelikož páteční obchodování začínalo zprávou o ruském ostřelování ukrajinské jaderné elektrárny v Záporoží, což bylo trhem vyhodnoceno jako velmi negativní zpráva.

Intervence ČNB by z našeho pohledu měla mít i psychologický efekt. Tržní účastníci mají potvrzeno, že centrální banka nenechá kurz koruny výrazně oslabit, což by jeho hodnoty mělo udržet pod úrovní 26,00 za euro. Současná geopolitická situace ale zůstává nejistá s rizikem dalších výprodejů rizikových aktiv, včetně koruny. Zásah ČNB by proto opravdu nemusel být pouze jednorázový.

Právě v duchu rizikově averzní nálady se nesl závěr minulého obchodního týdne. Na zahraničních trzích jsme pozorovali výprodej akcií a naopak poptávku po státních dluhopisech a zlatě. Na devizovém trhu šlo především o zpevnění dolaru krátce pod hranici 1,0900 za euro, což jsou jeho nejsilnější úrovně od května 2020. Tento vývoj pak vedl i k tomu, že se koruna po zpevnění pod 25,60 za euro, které přišlo po intervenci, opětovně posunula na slabší hodnoty o více než deset haléřů. Rizika jejího výhledu zůstávají na straně možného oslabení. Prostor pro něj je však omezen možným zásahem centrální banky.

Dnes bude z domácích dat zveřejněn vývoj průměrné reálné měsíční mzdy za čtvrtý kvartál loňského roku. Na trzích budeme sledovat ceny ropy, u nichž dnes ráno pozorujeme silný tlak na růst. Důvodem je zpráva, že USA a spojenci zvažují embargo na ruskou ropu a zemní plyn. Cena ropy Brent se v návaznosti na to dostala krátce k 130 dolarům za barel, což je nejvyšší hodnota za 13 let. Na devizovém trhu očekáváme silnější dolar a výprodejní tlak u měn regionu střední a východní Evropy.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0892 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,85 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0843 do 1,0985 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,70 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,60 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,44 až 26,02 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,23 do 23,85 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter