Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Paul Singer a jeho nový „Big Short“

Známý investor a zakladatel hedgeové společnosti Elliot Management Corp. Paul Singer má v merku další investiční příležitost. Tentokrát jde tip, proti kterému radí vsadit a spekulovat tak na pokles jeho ceny. O jaký titul jde? Nekompromisní pokles podle Singera čeká na svůj start v případě trhu s dluhopisy.

„Dnes, šest a půl let po pádu Lehman Brothers, se na trhu vaří ještě mnohem větší short. Oním „Bigger Shortem“ není nic jiného než pohledávky, jako například dluhopisy,“ píše ve svém dopise klientům Singer.

Termín „Bigger Short“ je narážkou na název známé knihy Michaela Lewise, která nese název „The Big Short“ a popisuje situaci několika amerických investičních manažerů, kterým se podařilo odhalit zvrácenost hypotečního trhu a prostřednictvím sázky na pokles instrumentů, jako byly swapy úvěrového selhání, se jim podařilo vydělat miliardy dolarů.

„Centrální bankéři si vybrali jako utišující lék program kvantitativního uvolňování, který je naprosto bezprecedentní, extrémní a jeho konečné následky jsou naprosto nepředvídatelné,“ vyjadřuje se nekompromisně o nekonvenčních nákupech státních dluhopisů Singer. Zakladatel Elliot Managementu je dlouhodobým kritikem mainstreamové ekonomie, obzvláště pak stupňujícího zadlužení jakožto prostředku podpory vývoje ekonomiky.

„Ceny aktiv rostou raketově nahoru s tím, jak se zvětšují nákupy cenných papírů veřejným sektorem. Toto experimentování charakterizuje každé kolo z nekonečné novely politiky centrálních bank, která ve výsledku neskončí happy endem, nýbrž značně komplikovanými, spletitými a nechtěnými následky. Centrální bankéři kolem sebe doslova mlátí něčím, co nikdy neskončí dobře, a i přesto to dokážou svému okolí podat s čirou jistotou a sebevědomím.“

Singer výslovně apeluje na majitele dluhopisů, aby se zamysleli. „Stále si myslíte, že je naprosto bezpečné vlastnit třicetiletý německý státní dluhopis přinášející výnos 0,6 % nebo dvacetiletý japonský bond, který byl emitován dlouhodobě insolventní zemí a nese něco málo přes 1 %?“

Jedinou možností je prodej. V porovnání se situací z roku 2007 a 2008 je tato příležitost podle Singera ještě mnohem perspektivnější, už jenom z hlediska samotné velikosti trhu. Opatrnost je však na místě. „Síla davu ženoucího cenu dluhopisů nahoru je naprosto nekontrolovatelná, což může některé neopatrné investory připravit o peníze,“ upozorňuje na očividné.

Společnost Elliot Management momentálně spravuje aktiva o hodnotě více jak 26 miliard dolarů. Její portfolio je rozložené mezi tři hlavní oblasti, a to akcie, dluhopisy a komodity. Její hlavní fond Elliot International Limited během prvního čtvrtletí reportoval pokles o 0,5 %. Od doby svého založení, tzn. rok 1994, firma ročně dosahuje průměrného výnosu 12,3 %.

Zvrácený trh firemních dluhopisů

Sázka na dluhopisy aneb honba za co největší alfou

Newsletter