Pegas Nonwovens měl rekordní čtvrtletí, splnil celoroční cíl EBITDA

AKTUALIZOVÁNO – Znojemský výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens zvýšil v loňském čtvrtém čtvrtletí hrubý provozní zisk EBITDA meziročně o desetinu na 14,6 milionu eur. To je nejlepší čtvrtletní výsledek v historii společnosti. Tržby se zvýšily o 1,4 procenta na 59,6 milionu eur. Stabilní úroveň výnosů podle firmy vyplývá z meziročně nezměněné výrobní kapacity, která do značné míry předurčuje objem prodeje v tunách. Ten ve srovnávaných obdobích zůstal na přibližně stejné úrovni. Akcie Pegas Nonwovens reagují na ranní výsledky růstem.

Představenstvo Pegas Nonwovens plánuje z loňského zisku navrhnout vyplacení dividendy ve výši 1,25 eur na akcii. „Tento návrh je v souladu s progresivní dividendovou politikou společnosti, přičemž bere v potaz i benefit plynoucí akcionářům z realizace programu zpětného odkupu akcií,“ uvedl ​generální ředitel a člen představenstva společnosti Pegas Nonwovens František Řezáč. ​

Celoroční zisk se snížil o 7,8 procenta na 25 milionů eur a výnosy o 0,6 procenta na 229,2 milionu eur. Ukazatel EBITDA dosáhl v loňském roce 44,3 milionu eur, meziročně o 6,1 procenta méně. Dosaženým výsledkem firma mírně překonala spodní hranici rozpětí, které si stanovila na 44 až 48,5 milionu eur. „Velmi silný prodej a výborná výroba podpořené vývojem cen polymerů vedly k dosažení nejvyššího kvartálního výsledku v historii společnosti,“ dodal Řezáč. 

Textilní firma také významně benefitovala z přenosového mechanismu cen polymerů. Přenosový mechanismus tak měl za celý rok 2015 mírně pozitivní vliv. Na výsledek roku 2015 naopak negativně působilo přecenění opčního akciového plánu na reálnou hodnotu. EBITDA upravená o tento vliv meziročně poklesla o 0,8 procenta na 47,3 milionu eur Negativně na výsledky v porovnání s předchozím rokem působilo i prudké posílení dolaru a mírné zpevnění koruny k euru.

„Za jeden z významných úspěchů loňského roku považuji dokončení refinancování bankovního dluhu prostřednictvím privátní emise dluhopisů, čímž jsme si za výhodných podmínek zajistili dlouhodobé financování pro další rozvoj společnosti. Prvním pomyslným krokem bylo uzavření smlouvy na dodávku výrobní linky pro náš závod v Egyptě,“ doplnil Řezáč.

Podle analytika J&T Bank Bohumila Trampoty Pegas reportoval silná čísla nad odhady trhu. „Navíc splněné cíle a výhled na tento rok v souladu s očekáváním. Jako největší pozitivní překvapení hodnotíme růst dividendy na 1,25 eura na akcii. To je příjemné překvapení,“ dodal Trampota. 

Výsledky hospodaření Pegasu na provozní úrovni mírně překonaly tržní i naše očekávání, naopak tržby a čistý zisk za odhady nepatrně zaostaly. Nejdůležitějším faktorem byl mechanismus přenesení cen vstupních materiálů, když ceny polymerů od srpna prudce poklesly. Pozitivně působily i vyšší prodeje a vliv přecenění akciového opčního plánu,“ uvedl Miroslav Frayer z Komerční banky. Dodal, že pozitivně vnímá výši navrhované dividendy 1,25 eur na akcii, což představuje nárůst o deset centů oproti předchozímu roku, zatímco očekávání většiny trhu bylo nastaveno na 1,20 eur.

Celková produkce společnosti ve znojemském, bučovickém i egyptském závodě loni znovu překonala 100 tisíc tun, z 86 procent se z textilií vyrábí hygienické produkty. Přes 35 procent produkce mířilo loni na trh do západní Evropy, do střední a východní Evropy a do Ruska mířilo přes 41 procent.

Pegas Nonwovens je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku a zaměstnává 570 lidí. Vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají nejen pro hygienu, ale i ve stavebnictví, zemědělství či zdravotnictví. Firma je veřejně obchodovaná na burzách v Praze a ve Varšavě.

Newsletter